Ana sayfa Donanım 11K Çözünürlüklü Ekranlar mı Geliyor?

11K Çözünürlüklü Ekranlar mı Geliyor?

PAYLAŞ

Ultra HD yani 4K çözünürlüğe sahip ekranların daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmamasına rağmen “bu da ne?” diyebilirsiniz. Fakat teknolojinin ve bu alanda yapılan buluşların duracak gibi olmadığını da hepimiz biliyoruz. Samsung’un yeni bir testi ETNews tarafından basına verildi. Bu teste göre Uzak Doğulu akıllı telefon ve elektronik cihaz devi 11K çözünürlüklü ekranlar üzerinde çalışmaya başladı.

Sızan rapora göre 13 farklı yerli ve yabancı şirket ile birlikte çalışan Samsung, bu proje için 26,5 milyar dolar bütçe ayırmış durumda. Ayrılan maddi kaynağa bakarsak olayı ciddiye alan Samsung’un prototip ekranını ise 2018 Pyeongchang Kış Olimpiyatlarında görücüye çıkaracağı iddia ediliyor.

Görücüye çıkma zamanının manidar olduğunu söyleyebiliriz. Belli ki, büyük bir dev ekran ile karşımıza çıkacak olsan Samsung, böyle bir ekrana sahip olacak Televizyon ya da panoyu son kullanıcıdan ziyade reklam firmaları için tasarlıyor. Günümüz televizyonlarına eğer böyle bir ekran koymuş olsaydık 2250 ppi gibi bir değere ulaşıyor olacaktık ki, günümüz akıllı telefonlarının 6 katı, televizyonlarının ise 3 katı değer demek olur. 11K çözünürlüklü ekranların 2019-2020 yıllarında profesyonel pazar için hazır olacağı da raporda. Bakalım bizi kaç inç bir ekran bekliyor olacak?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.