Ana sayfa Apple 200.000 Dolarlık Çalıntı iPhone 6’lar Bulundu

200.000 Dolarlık Çalıntı iPhone 6’lar Bulundu

PAYLAŞ

Çin – Bejing polisi bir depoya 50 santim boyunda delik açan ve 240 adet Apple iPhone 6‘yı buraya saklayan üç adamı tutukladı. Vurgunun değeri toplamda 228.496 dolar olarak belirlendi. Çalıntı iPhone 6’lar bulundu peki nasıl bulundu?

Depo Çin’deki bir lojistik firmasına ev sahipliği yapıyordu ve hırsızlardan biri de bu firmada şoför olarak çalışmaktaydı. Soyguncu üçlü telefonları satarak araba, altın satın alıyor ve kumar oynuyordu. Hırsızlara ipuçlarından ulaşamayan Çin polisi, çalınan iPhone 6’ları cihazların IMEI numarası yardımıyla buldu. Hırsızlardan iPhone 6 alan habersiz müşteriler, cihazları kullanmaya başlayınca IMEI takibine yakalandı ve konumları tespit edildi. Çalıntı iPhone 6 kullanan kişiler aracılığı ile hırsızlara ulaşıldı ve henüz satılmamış olan cihazlara tekrar el konuldu.

apple-iphone-6-plus-calinti

Ayrıca buna ek olarak üç gün önce de Çin’de bir kaçakçı havalimanında yakalanmıştı. Kişi üzerine onlarca iPhone bağlayarak geçiş yapmaya çalışmıştı. Açıkçası bu tip haberleri ilerleyen günlerde de sık sık duyacağa benziyoruz çünkü Çin’de yabancı menşeli mallara yüksek lüks vergileri uygulanıyor. Bu sebeple de kullanıcılar kaçak ve çalıntı cihazlara yöneliyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.