Ana sayfa İnternet 2013 Yılında En Çok Büyüyen Sosyal Ağ ve Diğerlerinin Durumu

2013 Yılında En Çok Büyüyen Sosyal Ağ ve Diğerlerinin Durumu

PAYLAŞ

Son yıllarda hayatımıza adeta yön veren sosyal ağ kavramı her geçen gün daha da yaygınlaşıyor ve büyüyor. Global Web Index isimli araştırma şirketinin yaptığı bir analiz sonucunda 2013 yılı içerisinde en çok büyüyen sosyal ağ seçildi. Ancak bu analizin cevabı tahmin ettiğiniz gibi Facebook veya Twitter olmadı.

Kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşıp bu paylaşılan görsellere çeşitli efektler ve filtreler uygulayabildiği Instagram, aslında yeni bir sosyal ağ değil. Hemen hemen 2 senelik bir geçmişi olan Instagram, 2013 yılına damgasını vurdu. Tanınmış ünlü kişilerin halka açık profiller oluşturmasıyla birlikte Instagram kullanıcı sayısı giderek arttı. Bir önceki yıla göre %23 oranında büyüyen Instagram, ülkemizde de kullanım oranı artan sosyal mecralardan.

Ancak bu araştırmanın asıl ilginç olan noktası tam olarak birinci sıradan sonra başlıyor. Aşağıdaki grafikten de görebileceğiniz gibi bizim popüler olarak bildiğimiz tüm sosyal ağlar, tablonun altında yer alıyor hatta öyle ki Facebook ve YouTube’da düşüş bile mevcut. İki sosyal mecranın da kullanıcı kitlesinin %3 azaldığını görüyoruz. Twitter ise %2 yükseliş ile gelecek yıllar için akıllara soru işaretleri getiriyor.

Tumblr, Pinterest, Google+ ve LinkedIn’de yükselişin devam etmesi, alternatif sosyal ağ platformları oluşması açısından sevindirici bir haber.

global-web-index

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.