Ana sayfa Soru - Cevap 3D Secure Ödeme Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

3D Secure Ödeme Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

PAYLAŞ

Kredi karıt ile internet üzerinden alış-veriş yapıldığında sıkça karşılaşılan 3D Secure ödeme sistemi, Soru-Cevap kategorimizin konusu oluyor. Kredi kartı kullanımı ülkemizde oldukça yaygın ve internetin de yaygınlaşmasıyla 3D Secure, her geçen gün daha çok karşımıza çıkıyor.

3D Secure Nedir?

Temel olarak özetlemek gerekirse 3D Secure, bir ödeme sistemidir. Visa tarafından geliştirilen bu ödeme sistemi aynı zamanda MasterCard tarafından da kabul görmüştür. 3D Secure ödeme sistemi patentli bir güvenlik sistemidir. İnternet üzerinden kredi kartıyla yaptığınız alış-verişlerde ödemenizi en güvenli şekilde üye işyerine ulaştırmanızı sağlamaktadır. 3D Secure, sadece Visa ve MasterCard logolu kredi kartlarında uygulanabilmektedir.

Verified by Visa ve Secure Code İlişkisi

3D Secure ödeme sistemi farklı isimlendirmelerle karşınıza çıkabilir. Örneğin Visa logolu kredi kartlarında “Verified by Visa” olarak adlandırılan bu sistem, MasterCard kredi kartlarında ise “SecureCode” olarak adlandırılmaktadır. Yani aslında bu iki farklı terim de aynı güvenlik sistemini ifade etmektedir.

3d-secure-guvenli-mi

3D Secure Nasıl Çalışır?

3D Secure, kredi kartı sahibi ile üye işyeri arasındaki etkileşimi ödeme sayfası konusunda en alt seviyeye indirmektedir. Bu sayede kredi kartı bilgilerin, alış-veriş yaptığınız siteye değil, direkt olarak bankaya ulaşmaktadır. Bu sayede hem yaptığınız ödemenin onaylanma süreci hızlanmış hem de daha güvenli hale gelmiştir.

Kredi kartınız ile ödeme yapmak istediğiniz, ilgili e-ticaret sitesi ödeme sayfası için sizi bankanın ödeme sayfasına yönlendiriyor. Kredi kartı numaranızı girdiğiniz formlar direkt olarak bankanın sunucuları üzerinde çalıştığı için, herhangi bir sahtekarlık girişimi ve veri güvenliğiniz riske girmiyor. Ödemenizi bankaya yaptıktan sonra banka, üye işyerini gerekli ödemeyi tahsil ettim şeklinde bilgilendiriyor ve alış-veriş tamamlanmış oluyor.

3D Secure Para İadesi

Olası bir para iadesi konusunda da banka burada sorumluluğu üstleniyor ve geri ödemeyi banka size yapıyor. Yani para iadesi için üye işyerini beklemek zorunda kalmıyorsunuz.

Son olarak ülkemizdeki tüm bankaların 3D Secıre sistemini desteklemesi, Visa ve MasterCard tarafından belirlenen bir zorunluluk olduğunu belirtelim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.