Ana sayfa Editörden 3D Yazıcı ile Üretilen SULSA ilk Görevine Başladı!

3D Yazıcı ile Üretilen SULSA ilk Görevine Başladı!

PAYLAŞ

3D Yazıcılarla ilgili sık sık farklı tarz haberler yayınlanıyor. Bunlardan birisi de SULSA isimli hava aracı. 3D Yazıcı ile Üretilen SULSA ilk Görevine Başladı!

İlk olarak 2011 yılında Southampton University Laser Sintered Aircraft (SULSA) tarafından, 3 boyutlu yazıcılar kullanıcılar yapılan insansız hava aracı karşımıza çıkmıştı. Sulsa tarafından tanıtılan bu insansız hava aracı, 3 boyutlu yazıcılar ile üretildiği için, bu anlamda dünyada ilk olmuştu.

Geçtiğimiz sene test sürüşlerine başlanan SULSA, başarılı bir şekilde testten geçti ve Kraliyet Donanmasına bağlı buz devriye gemisine yardım etmeye başladı. Kraliyet Donanmasının HMS Protector isimli gemisinin güvertesinden kalkış yapan SULSA, ortalama 100 km/s hıza kadar çıkabiliyor, aynı zaman da havada uzun süre kalabiliyor. İnsansız hava aracı dedik. Her şey iyi güzel hoş. Ancak bitmedi.

SULSA, uzaktan kumanda ile kontrol edilebiliyor. Ayrıca oto-pilot özelliği de yer alıyor. Yarım saatlik uçuş süresine sahip olan bu insansız hava aracı, suya kolay bir şekilde iniş yapabiliyor. 2 Metrelik kanat genişliğinin yanı sıra, 3 kg ağırlığa sahip olan SULSA’yı satın almak isterseniz de 10 bin dolar civarında ödeme yapmanız gerekiyor.

SULSA’nın uçuşuna ait görüntülerin yer aldığı bu videoda, bu insansız hava aracının görevini ne derece başarılı yaptığını görmek mümkün. Suya kolay bir şekilde iniş yapan SULSA, kraliyet donanmasıa yardımcı olmaya devam edecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.