Ana sayfa Soru - Cevap 4K Nedir? 4K Ne İşe Yarar?

4K Nedir? 4K Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

4K televizyonlar, 4K çekim yapan kameralar, 4K çözünürlükte ekranlar derken son zamanlarda 4K’ya ilişkin çok fazla ürünü piyasada görmeye başladık. Bu yazımızda sizlere 4K’nin ne olduğunu ve diğer çözünürlük oranlarına kıyasla 4K çözünürlüğün ne kadar büyük olduğunu aktaracağız.

4K bir çözünürlük birimidir. 720p, 1080p ve 2K gibi çözünürlükler arasında en büyük olanı şimdilik 4K’dır. Tabii deneysel olarak daha yüksek çözünürlüğe ilişkin çalışmaları internette görmekteyiz ancak tüketiciye ulaşan ve önümüzdeki yıllarda oldukça popüler olacak olan çözünürlük çeşidi 4K çözünürlüktür. 1080p çözünürlük piksel bazında 1920 x 1080 piksel olarak ifade edilir ve Full HD olarak isimlendirilir.

4K çözünürlük en temel anlamıyla Full HD çözünürlüğün 4 katıdır. Yani Full HD ekranlar kullanarak 4K çözünürlüğe sahip bir ekran oluşturmamız gerekirse 4 adet Full HD ekrandan bir kare oluşturmamız gerekir. Bu benzetmeyi aşağıdaki görselden daha net bir şekilde anlayabilirsiniz :

4k-nedir-4-cozunurluk-nedirPiksel cinsinden ifade etmek gerekirse 4K çözünürlük 4096 × 3112 pikselden meydana gelir. Ancak bu rakam 4K’nın en üst sınırıdır. Yani rakamlar tam anlamıyla uyuşmadan da 4K çözünürlük olarak satılan televizyonlar mevcuttur. Çerçeve oranı gibi değişkenler sebebiyle 3840×2160 piksel de 4K çözünürlük olarak kabul edilir. Aslında bu durum çok fazla önem arz etmemektedir çünkü zaten 1080p çözünürlüğün çok daha üstünde rakamlardır. Ve henüz tam anlamıyla 1080p gibi net çizgileri olan bir endüstri standardı oluşmadığı için üreticiler bu konuda biraz özgün davranmaktadır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.