Ana sayfa Soru - Cevap 5 GHz Wi-Fi Ne Demektir? 5 GHz Ne İşe Yarar?

5 GHz Wi-Fi Ne Demektir? 5 GHz Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Son dönemlerde bilgisayarlarda ve telefonlarda dual-band (çift bant) Wi-fi görüyoruz. 2.4 GHz yerine 5 GHz Wi-Fi görüyoruz. 5 GHz Wi-Fi ne işe yarar? 5 GHz Wi-Fi’ın farkları ve avantajları nedir? 5 GHz Wi-Fi ne demektir? 802.11n ve 802.11ac Wi-Fi ne demektir? Bu yazımızda enine boyuna 5 GHz Wi-Fi konusunu ele alacağız.

Wi-Fi teknolojisi ilk çıktığında seçilebilecek iki sürüm vardı: 802.11a ve 802.11b. Müşteri bakış açısıyla, arada pek fark yoktu. 802.11b üzerinde temellendirilmiş cihazlar genelde daha ucuzdu ve 802.11a’ya göre de kullanıma daha hazırdı. Böylece kısa sürede B seçeneği kullanıcıların standart tercihi oldu.

2.4Ghz’lık bir hıza sahip bu iki sürümün modası ise yavaş yavaş geçiyor ve dijital gürültü problemleri çıkarıyorlar. Şimdi ise 5 GHz hızındaki Wi-Fi‘ler yaygınlaşıyor. 802.11n ve 802.11ac olarak bilinen, 5 GHz hız sunan bu cihazların ilk sürümü olan 2009 yılında çıktı ve 600Mbps’e kadar bağlantı hızı vaadediyordu. Geçtiğimiz yılın ocak ayında sunulan 11ac sürümü ise veri aktarımı hızını 1 Gbps kapasitesine kadar taşıyor, ki bu 11n’in neredeyse iki katı.

5ghz-wifi-ne-ise-yarar

5 GHz Wi-Fi’nin Avantajları Neler?

5 GHz hızındaki spekturumların en önemli avantajı tabii ki gelişmiş gürültü azaltma kabiliyetleri. Aynı zamanda çok daha hızlı veri aktarım hızları sağlayan 5 GHz Wi-Fi’larda bağlantı kopması nadir yaşanıyor. Dolayısıyla çok daha keyifli bir internet tecrübesi yaşatıyor.

Bilindiği gibi eski tip Wi-Fi’lere birçok şey karışarak parazit yapabiliyordu. Bluetooth cihazları, diğer wirelesslar ve mikrodalga fırınlar gibi. 5 GHz sistemlerde ise kimse sizi rahatsız edemez!

Kısacası, 5 GHz Wi-Fi kullanmak demek, daha az gürültü, parazit, daha yüksek hızlar, daha stabil bir bağlantı ve yüksek batarya ömrü demek. Kullanıcı başka ne ister ki?

Ancak tabii ki 5 GHz Wi-fi kullanmak için bunu destekleyen bir modeme veya dağıtıcıya ve 5 GHz Wi-Fi alıcısına sahip bir cihaza ihtiyaç duyulur. Yani modeminiz 5 GHz Wi-Fi destekliyor ancak akıllı telefonunuz desteklemiyorsa 5 GHz’in sağladığı hıza sahip olamazsınız. Fakat orta ve üst segmentteki çoğu cihazda 5 GHz Wi-Fi artık neredeyse standart hale gelmiş durumda.

5 YORUMLAR

  1. Güzel anlamışsınız fakat Lütfen şu terimleri doğru kullanın.!!! Wi-Fi’lerde değil Wi-Fi’larda burada ki Wi-Fi kelimesi kabaca da türkçe de (Way-Fay) diye okunur Vi-Fi diye değil..! Böyle bi teknoloji sitesine yakışmıyor..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.