Ana sayfa Bilim 5200 Yaşındaki Buz Adam Özti Mumyası 3D Yazıcılar ile Klonlandı

5200 Yaşındaki Buz Adam Özti Mumyası 3D Yazıcılar ile Klonlandı

PAYLAŞ

Uzun zamandır yapılan çalışmalar sonucunda 5200 Yaşındaki Buz Adam Özti Mumyası 3D Yazıcılar ile Klonlandı bu gelişme birçok şeyi değiştirebilir !

Geleceğin teknolojilerinden bahsettik, Akıllı telefonlar, akıllı bileklikler ve daha fazlasını sizlere sunduk. Tüm bu teknolojilerin yanında da henüz daha 3-5 senelik mazisi ile birçok işi halledebilen 3 Boyutlu yazıcılara da oldukça fazla yer verdik. Bu haberimizde sizlere, 3 boyutlu yazıcılar ile beraber dünyada nelerin değişeceği haberini yapacağız. Biraz tuhaf olucak ama, Buz Adam ismi verilen mumya Otzi 3 boyutlu yazıcılar teknolojisi kullanılarak klonlandı. Ötzi ismindeki bu mumya bilinenlere göre, 1991 yılında Alp dağlarında bulunmuş ve Avrupanın en eski mumyası özelliğini taşımakta. Alp dağlarında yapılan araştırmalar sonucunda bir buz kütlesinin altında bulunan Ötzi, tarihin en eski mumyasının dışında aynı zamanda tarihi insanlara anlatabilen ilk mumyalardan da. Baktığımız zaman 1991 yılındaki çalışmalarda bulunan bu mumya, tam 5.300 yaşında !

5200 Yaşındaki Buz Adam Özti Mumyası 3D Yazıcılar ile Klonlandı 2

Ötzinin en eski mumya olmasının yanı sıra aynı zamanda en büyük özelliği de doğanın onu mumyalamış olması. Alp dağlarındaki çalışmalar sonucunda buzulların altındaki tarihin en eski mumyası Ötzi, tarih hakkında birçok bilgiyi de bizlere veriyor. Esrarengiz sırlara sahip olan bu mumya hakkında daha detaylı araştırmalar yapmak ve o dönemin şartlarını daha da detaylı incelemek için araştırmacılar toplandı.

3D teknolojiler ile, önce mumyanın kalıpları oluşturuldu, daha sonrasında ise araştırmacıların isteği doğrultusunda 3D yazıcı firmaları arasında en bilinenlerinden Metarialise ile yürütülen bir çalışma ile Ötzi’nin kopyası yapıldı. Eksik parçalarının da sentetik bir şekilde yapıldığı mumya için bir de video çekilerek, Ice Man Reborn yani, Buz Adam Yeniden doğdu ! şeklinde bir sloganla, tarih hakkında detaylı bilgilerin yolda olduğu haberleri verildi. Bakalım ilerleyen zamanlarda neler olucak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.