Ana sayfa Soru - Cevap 64 bit Mimari Nedir?

64 bit Mimari Nedir?

PAYLAŞ

Eskiden sadece bilgisayarlarda dikkatimizi çeken işlemciler artık akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarda da karşımıza çıkıyor. 64 bit işlemci mimarisi kullanıcılara artık cihazların teknik özellik kısmında sunuluyor. Peki 64-bit işlemci mimarisi nedir? Her şeyden önce 64 bit mimari nedir buna değinelim. Bu mimari hakkındaki detaylara girmeden önce İşlemci Nedir? başlığına göz atmak isteyebilirsiniz.

Öncelike 64 bit mimarisinin, 32 bit mimarisinden sonra geldiğini yani daha güncel bir işlemci teknolojisi olduğunu belirtelim. Hatta öyle ki artık 64 bit mimarisi, akıllı telefonlarda ve tablet bilgisayalarda bile görünür oldu zaten bu konuyu yazmamızın sebebi bu.

64 bit mimari, kesinlikle 32 bit mimariden hızlıdır. En çok merak edilen hız sorusuna böylelikel cevap vermiş olalım. 64 bit mimariye sahip olan işlemciler, 32 bit işlemcilere göre yaklaşık olarak %30 daha hızlıdır. Peki neden?

Apple Event

Adı üzerinde işlemci dediğimiz şey bir işlem birimidir. Bilgisayarlar 2’li kod sistemine göre çalışır. Çok temel bilgidir mesela bilgisayarlar 1 ve 0 karakterleri üzerinden işlem yapar. Buna 2’li kod sistemi denir. A harfinin bu sayı sistemine göre karşılığı (bit değeri) : 0000 0001 budur. İşlemciler her saniye bu değerlerden milyonlarcasını işler ve bu bir veri yolundan aktarılır.

64 bit mimariye sahip işlemcilerde bu veri yolu daha büyüktür dolayısıyla aynı anda daha fazla veriyi aktarabilirler. 32 bit ile arasındaki hız farkı zaten buradan kaynaklanır.

Ancak buradaki önemli nokta şudur, örneğin telefonunuzda 64 bit mimariye sahip bir işlemci var ve o telefonda X isimli bir oyun oynayacaksınız. Eğer bu oyun 64 bit mimariye göre yazılmamışsa o oyunu 32 bit işlemciniz varmış gibi bir hızda oynarsınız. Yani yazılımların, 64 bit mimariye uygun yapılması gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.