Ana sayfa Sektörden Acer, 2013 Yılında Büyük Zarar Etti

Acer, 2013 Yılında Büyük Zarar Etti

PAYLAŞ

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden Acer’dan kötü haber geldi. Kullanıcı alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara olun ilginin azalması, tablet ve akıllı telefon kullanımının katlanarak artması, büyük bilgisayar üreticilerini büyük ölçüde etkiliyor.

Geçtiğimiz yıldan itibaren tarihinde ilk kez düşüşe geçen bilgisayar satışlarının etkisini yavaş yavaş görmeye başlıyoruz. Tayvan merkezli şirket 2013 faaliyetlerinde büyük bir zarar açıkladı. Faaliyet zararları dışında işten çıkarılan personel harcamaları ve amortisman giderleri firma için önemli zarar kalemlerini oluşturuyor.

Sadece bilgisayar satışının faaliyet zararları 270 milyon doları aşan Acer, işten çıkarılan personeller için 2013 yılı içerisinde yaklaşık 150 milyon dolar harcadı. Bunlara ek olarak ise 40 milyon doları aşan bir amortisman harcaması basınla paylaşılan mali rapor içerisinde yer alıyor.

Bu zararla birlikte firmanın hisselerinde de hatrı sayılır derecede bir düşüş yaşandı. Söz konusu bu zarar Acer için şimdilik bir son değil ancak bu tarz büyük firmalarda mali göstergeler bir kez eksiyi gösterince geri toplamanın zor olduğunu diğer firmaların yaşadıklarından dolayı biliyoruz.

Acer bu zararların faturasını üst düzey yöneticilere kesti. 2014 yılından itibaren Acer yöneticileri %30 daha az maaş alacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.