Ana sayfa Soru - Cevap AdMob Nedir? AdMob Ne İşe Yarar?

AdMob Nedir? AdMob Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Google’ın reklam çözümlerinden AdMob’a yer veriyoruz. AdMob nedir? AdMob ne demektir ve AdMob ne işe yarar gibi sorularla enine boyuna AdMob’dan bahsedeceğiz. İlk ipucunu zaten verdik. AdMob yani Advertising on mobile, Google’ın reklam çözümlerinden bir tanesidir. Google’ın Adsense ve Analytics gibi diğer servisleriyle entegre çalışan AdMob ve detayları yazımızda.

AdMob Nedir?

AdMob, 2006 yılında kurulan bir reklam şirketidir. Omar Hamoui tarafından kurulan AdMob, mobil platformların reklam şirketlerinden bir tanesidir. Android, iOS ve Windows Phone gibi popüler mobil cihazlarda uygulama içlerinde AdMob reklamlarını görebilirsiniz. AdMob reklamları mobil uygulamaların içerisinde olabileceği gibi aynı zamanda standart internet tarayıcıları içerisinde de kullanılır.

mobil-reklamcilik

AdMob Ne Demektir?

AdMob’un açılımı Advertising on mobile şeklinde yapılmaktadır. Türkçe karşılığı olarak mobil reklamcılık tamlaması kullanılabilir. Mobil internetin ve akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte mobil reklamcılığın önemi artmış ve AdMob ortaya çıkmıştır. 2006 yılında kurulan AdMob, 2009 yılında Google tarafından satın alınmıştır.

650.000’den fazla mobil uygulama AdMob kullanmaktadır. 2012 yılından bu yana 1 milyar dolardan fazla ödeme, AdMob üzerinden reklam yayıncılarına aktarılmıştır.

google-admob

AdMob Ne İşe Yarar?

AdMob, tıpkı Google Adsense gibi bir reklam platformudur. Reklam verenler ve reklam yayıncılarını bir araya getirerek kullanıcılara alakalı reklamlar gösterir. AdMob, reklam yayıncılarına gösterim ve tıklama bazlı ödeme yapar. Bu özelliği ile bir gelir modeli olarak tanımlanabilir. 2013 yılında düzenlenen Google I/O konferansında AdMob platformunun algoritması büyük ölçüde değiştirilmiş ve Google Adsense ile entegre edilmiştir.

Google Adsense dışında AdMob aynı zamanda Google Analytics ile de tamamen entegre olabilir. Google’ın başarılı analiz aracı Google Analytics ile hedef kitlenize ulaşmanız ve reklam yönetimini gerçekleştirmeniz mümkün.

Eğer mobil uygulamalar yapan bir geliştiriciyseniz, Google Adsense hesabınız üzerinden Hesap > Erişim ve yetkinlendirme > AdMob hesabı bölümünden AdMob hesabınızı aktifleştirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.