Ana sayfa Soru - Cevap Adobe After Effects Nedir? Ne İşe Yarar?

Adobe After Effects Nedir? Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Video düzenleme ve montajda efekt eklemek için kullanılan Adobe After Effects ne işe yarar? After Effects nedir ve Adobe Premiere ile benzerlikleri, farklılıkları nelerdir? Adobe After Effects ne için kullanılır, kimler Adobe After Effects kullanmalı? Bu yazımızda video düzenleyenlerin, montajlayanların vazgeçilmez programı Adobe After Effects’ten bahsedeceğiz.

Adobe tarafından 2010 yılında satın alınan ve hâlâ güncellenerek genişlemeye devam eden After Effects programı bir nevi Premiere ile “kardeş” programdır. Yazının başında aslında ipucunu verdik. After Effects’in Premiere ile çok sayıda benzer özelliği vardır fakat After Effects daha çok görsel efektler, hareketli grafikler ve renk düzenleme gibi işlemler üzerine yoğunlaşsa da, temel kurgu ve çeşitli animasyonlar da kendisi üzerinde yapılabilir. Yani aslında Adobe After Effects için, Premiere’in daha gelişmişi ve daha detaylısı diyebiliriz. Videoya detaylı animasyonlar eklemek, efektler eklemek, her türlü cambazlık için kullanılabilir.

After Effects’in bu kadar popüler olma sebeplerinden başlıcası sunduğu geniş imkanlar ve Plug-in (eklenti) desteğidir. After Effects’te ücretli veya ücretsiz binlerce eklenti bulunmaktadır ve bunlarla yapılabilecek efektler sınırsızdır.

after-effects-nedir-ne-ise-yarar

Hem üç, hem de iki boyutlu animasyonlar üretebileceğiniz, videolarınızı bambaşka hâle sokabileceğiniz veya renkler üzerinde oynama yapabileceğiniz After Effects’i hem Windows, hem de Linux işletim sistemleri üzerinde kullanmanız mümkün.

Birçok film ve televizyon programının post prodüksiyon aşamasında sıklıkla kullanılan yazılımın, piyasada neredeyse rakibi yok.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.