Ana sayfa Soru - Cevap Adobe Audition Nedir? Audition Ne İşe Yarar?

Adobe Audition Nedir? Audition Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Adobe yazılımlarının ses tarafındaki Adobe Audition nedir? ve Adobe Audition ne işe yarar? Adobe Audition ne için kullanılır? gibi konular hakkında genel bilgileri yazdık. Eskiden Cool Edit olarak bilinen, Adobe tarafından satın alındıktan sonra ismi Adobe Audition olarak değişen program dijital bir ses işleme istasyonudur. İlk sürümü 2003 yılında çıkan programın temel işlevi mix ve mastering’dir.

Adobe Audition son sürümü olan CC ile iyiden iyiye kullanışlı hâle gelmiş ve Adobe Creative Cloud’ın bir parçası olmuştur. Aynı zamanda ilk 64-bit destekli sürüm olan Audition CC, Audition CS 6’ya göre çok daha hızlı işleme sürelerine sahiptir. Adobe Audition’ın en önemli özelliği ilgili diğer Adobe yazılımlarıyla tam uyum içerisinde çalışmasıdır. Örneğin Premiere veya After Effects yazılımlarında düzenlediğiniz videoya ait olan ses dosyasında bir işlem yapmak istediğinizde, o sesi tek tuşla Adobe Audition’a gönderebilir ve gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra tekrar kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

adobe-audition-ne-ise-yarar

Adobe Audition’da akla hayale gelmeyecek işler yapabilirsiniz. Amatör ev stüdyolarından profesyonel ortamlara kadar her türlü şarkının mix ve mastering işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz. Ayrıca plug-in desteği de içeren yazılım bu konuda büyük kolaylık sağlar. Tabii ki sadece müzik piyasasında değil, sinema ve video oyunları gibi sektörlerde de kullanılmaktadır.

Adobe Audition yardımıyla vokal kayıtlarını daha anlaşılır hâle getirmek, sesteki dip gürültüleri temizlemek, seste dijital değişiklikler yapmak ve çeşitli efektler vermek mümkündür. Aynı zamanda evde yapacağınız basit ses işlemleri için de kullanımını tavsiye edebiliriz. Örneğin, bir şarkıyı ve ses klibini belli bir yerden itibaren kesmek mi istiyorsunuz? Audition bir tık uzağınızda.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.