Ana sayfa Soru - Cevap Adobe Illustrator Nedir? Ne İşe Yarar?

Adobe Illustrator Nedir? Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Adobe Illustrator, Adobe tarafından geliştirilen vektörel grafik düzenleyicisidir. Illustrator nedir, Adobe Illustrator ne işe yarar veya Adobe Illustrator ne için kullanılır diye merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre. Photoshop ve Illustrator arasındaki farkları da bu yazıda bulabilirsiniz. Temel anlamda bir grafik programıdır diyebiliriz fakat detayları, Illustrator’u diğer yazılımlardan ayırıyor.

Programın son sürümü olan Illustrator CC, aynı zamanda onyedinci Illustrator olma özelliğini taşır. Adobe Illustrator şu anda sektörde muhtemelen en çok tutulan ve tercih edilen vektörel çizim programıdır. Daha önceleri Freehand ve Corel Draw tercih ediliyor olunsa da, bugünlerde Illustrator sunduklarıyla öne geçmiştir.

Adobe Illustrator ile vektörel çizimler yaratabilir ve düzenleyebilirsiniz. Genel olarak yazılımın arayüzü ve kullanımı Photoshop ile benzerlik taşır. Adobe bünyesindeki grafik yazılımlarının en önemlilerinden bir tanesidir.

adobe-illustrator-neye-yarar

Adobe Illustrator ile Ne Yapılır?

Bu soruya cevap vermek çok güç çünkü tamamen hayal gücünüze bağlı olarak yapabilecekleriniz değişir. Yine de ilk akla gelen bazı şeyler var: site arayüzleri, kartvizitler, logolar, duvar kağıtları, davetiyeler, poster ve afişler, karikatür çalışmaları, kara kalem çalışmaları ve çok daha fazlası.

Adobe Illustrator ve Photoshop Arasındaki Farklar

Aslında görünürde her ikisinin de işlevleri benzer olsa da birisi piksel tabanlı (Photoshop), diğeri ise vektör tabanlı (Illustator) çizim programlarıdır. Örneğin, her iki programda da logo yapmak mümkün olsa da, bu tip çalışmaların genelde vektörel olması tercih edilir.

Neden mi? Eğer hazırlanan logo ileride yeniden düzenlenecekse, boyutu değiştirilecekse ve şekillendirilecekse piksel tabanlı olması bozulmasına yol açar, doğal olarak. “Bitmap” dediğimiz Photoshop’ta yaratılan grafik türü piksel veya kalite kaybı olmaksızın yeniden boyutlandırılamaz.

Vektörel olarak çizilmiş olan grafikler ise tekrar şekillendirilebilir, boyutlandırılabilir. Bu yüzden de şirketler genelde bu tip logoları tercih eder. Yine de bundan “Illustrator kesinlikle daha iyi bir çizim programıdır” sonucunu çıkarmayın, aksine Photoshop’un da çok daha üstün olduğu alanlar mevcut.

Adobe Illustrator’ın Windows ve MAC işletim sistemine sahip bilgisayarlarınızda çalıştırabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Merhaba Esra… Matematik, Geometri gibi hem çizim hem de yazı, denklem, grafikler isteyen sınav kitapçıkları yazmak için illustrator mü yoksa indesign mi tercih edilmeli? Illustrator sanki biraz resim, fotoğraf ağırlıklı gibi geldi bana… Gerçi onunla da bu işler yapılıyor ama indesing biraz daha kitap basım işine yönelmiş gibi… Hangisini tercih etmeliyim acaba eğitim alacak olsam?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.