Ana sayfa Soru - Cevap Adobe Premiere Nedir? Ne İşe Yarar?

Adobe Premiere Nedir? Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Adobe Premiere oldukça eski bir video düzenleme programıdır. Premiere ne işe yarar? Premiere nedir? Premiere ne için kullanılır? soruları ile Adobe Premiere video düzenleme, montajlama yazılımını temel hatlarıyla inceleyeceğiz. İlk olarak 2003 yılında çıkmıştır. Windows ve Mac platformlarında kullanılabilir durumdadır. Premiere’in orijinal sürümü ilk bilgisayar tabanlı doğrusal olmayan kurgu sistemidir ve Mac için 1991 yılında çıkmıştır.

Bir görüntü düzenleme yazılımı olan Adobe Premiere Pro’nun temel işlevi kurgu ve montaj işlemleridir. 10,240 × 8,192 piksellik çözünürlüğe kadar destek veren programda aynı zamanda çeşitli ses ve görüntü efektleri uygulamak, altyazılar ve kredi yazıları eklemek, renklerde düzenlemeler yapmak da mümkündür. Yani aslında Adobe Premiere için bir video düzenleme, montajlama, kurgulama programı diyebiliriz. Teknovi’de yayınladığımız inceleme videoları özellikle son dönemlerde Adobe Premiere ile hazırlanıp YouTube’a yüklenmektedir. Geçerli çoğu video formatını destekleyen yazılım aynı zamnda NVIDIA ile daha performanslı çalışmaktadır.

adobe-premiere-nedir-ne-ise-yarar

Bunlara rağmen programın temel işlevi video düzenleme, ya da kısacası kurgu – montaj aşamasıdır. Çünkü efektler ve renk düzenleme konusunda Adobe firmasının diğer programları olan After Effects ve Speedgrade çok daha sağlıklıdır.

Sektörde de sık sık kullanılan Adobe Premiere Pro günden güne yenilenmektedir ve bugüne kadar Avatar da dahil olmak üzere birçok meşhur filmin post prodüksiyon aşamasında kullanılmıştır.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.