Ana sayfa Soru - Cevap Adreno Ne İşe Yarar? Adreno Ne Demek?

Adreno Ne İşe Yarar? Adreno Ne Demek?

PAYLAŞ

Akıllı telefon ve tabletlerde gördüğümüz Adreno GPU nedir? Adreno GPU ne demektir ve Adreno GPU ne işe yarar? Adreno’nun ne olduğunu bilmiyorsanız bu yazı tam size göre. Şimdi Adreno grafik işlem biriminin detaylarına geçelim.

Adreno, Qualcomm tarafından üretilen bir ekran kartı serisidir ve çeşitli çiplerde kullanılır. ATI Technologies’in AMD tarafından 2006 yılında satın alınmasıyla AMD’ye geçse de, 2008’de Qualcomm’a devredilmiştir. Eski adı olan Imageon da Adreno olarak değiştirilmiştir. İlk modeli Adreno 130 olan GPU‘nun hazırlanan son sürümü ise Adreno 430’dur ve Snapdragon 810 işlemciyle beraber kullanılacaktır.

Adreno’yu akıllı telefon ve tablet bilgisayarlardaki ekran kartı gibi düşünebiliriz. Grafik işlerini işlemcinin üzerinden alır ve tıpkı bilgisayarlardaki ekran kartının görevini üstlenir. Adreno GPU’lar Snapdragon serisi işlemcilerle aynı yongaseti üzerinde bulunur.

adreno-nedir-ne-ise-yarar

Şu anda kullanılabilir olan son sürüm ise Adreno 420‘dir ve bu model Snapdragon 805 işlemciyle sunulmuştur. Direct3D 11.2 desteğine sahip olan kart, Google Nexus 6, Samsung Galaxy S5 LTE-A, Samsung Galaxy Note 4, Samsung Galaxy Note Edge, LG G3 Cat. 6, Amazon Fire HDX 8.9 gibi modellerde kullanılmıştır.

Özellikle Adreno 320, Adreno 330 ve Adreno 420 üst düzey mobil ekran kartlarıdır. Günümüz mobil oyunlarını yüksek çözünürlüklü ve üç boyutlu olarak oynarken oldukça akıcıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.