Ana sayfa Soru - Cevap AMOLED Ekran Nedir?

AMOLED Ekran Nedir?

PAYLAŞ

Samsung telefonlarda kullanılan AMOLED teknolojisini tüm teknoloj, severler merak etmiştir. Kısaca Samsung’un ekran konusunda elde ettiği temel taşlardan biridir. LCD ekranlara nazaran ışık altında daha iyi görüntü sunmaktadırlar. Dokunmatik ekranların çoğu iki farklı katmana sahip olduğundan dolayı ışık altında veya farklı durumlarda yansıma, parıltı meydana getirirler. Bu yüzden ekranı görmek zorlaşır fakat AMOLED ekranlarda bu tek katmana sahiptir. Bundan dolayı güneş altında herhangi bir yansıma yapmaz ve rahatça telefonunuzla ilgilenmenizi sağlar.

Çoğu insan yalnızca ışık altında kullanım ile ilgili olan kısmı bilir AMOLED hakkında. Fakat AMOLED ekranlar kullandığı teknolojiden dolayı düşük çözünürlükte dahi net sonuçlar elde etmenizi sağlar. 180 dereceye yakın izleme açısı sunan AMOLED ekranlar ayrıca LCD ekranlara göre daha düşük güç tüketimi sağlar. Böylelikle daha uzun süre telefonunuzla ilgilenebilme imkanı sunar.

Ek bir bilgi olarak AMOLED ekran teknolojisinde ekranın istenilen kısmı kapatılabilir. Örnek vermek gerekirse aşağıda gördüğünüz Samsung telefon kılıfında ön taraftaki pencereden telefon hakkında temel bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Bu sırada pencerenin etrafındaki kısım telefon tarafından kapatılarak güç tasarrufu sağlanabiliyor. Hatta AMOLED ekranlarda siyah rengin, ekranın o kısmının kapatılarak elde ettiği bilinir.

samsung-s-view-kilif-amoled-ekran

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.