Ana sayfa Soru - Cevap Anakart Nedir? Anakart Ne İşe Yarar?

Anakart Nedir? Anakart Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Anakart ( Motherboard, Mainboard ) modern elektronik aletlerinde ( bilgisayar gibi ) karmaşık bir arka plan elektronik sistemin birincil, ana devresidir. Genellikle bilgisayarlarda Motherboard olarak geçer fakat Apple markalı bilgisayarlarda logic board olarak adlandırılmaktadır. Fiziksel yapı olarak anakartlar üzerinde bir çok RAM yuvası, yongalar, özel devreler bulunan kare şeklinde bir plakadır. Bu plaka sisteminizi ve sisteminizin çalışma şeklini organize eder, düzenler. Bilgisayarın en önemli parçalarındandır.

1990’ların başında bilgisayarların artan fonksiyonlarına ekonomik çözüm bulmak adına üretilmiştir. Başlarda yardımcı yongalarla desteklenen anakartlar zaman geçtikçe tek başlarına video, müzik, içerik oynatma, veri depolama, internete bağlanma gibi bir çok fonksiyonu yapmaya başlamıştır. Sadece ekran kartı, 3D oyun ve bilgisayarı için yapılar ayrı olarak geliştirilmeye devam edildi.

Bileşenleri olarak içerisinde bir çok RAM yuvası bulundurur. Bir veya birden fazla mikroişlemci ( CPU ) yuvası barındırır ki günümüz bilgisayarlarında en çok ihtiyaç duyulan şeydir. Flash ROM, DRAM yongaları gibi yongalar da içeren anakartlar gün geçtikçe gelişmekte ve insanoğlunun dijital ortamda artan hız arzusuna çare olmaya devam etmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.