Ana sayfa Apple Analiz : Samsung Batıyor, Apple ve Xiaomi Yükselişte!

Analiz : Samsung Batıyor, Apple ve Xiaomi Yükselişte!

PAYLAŞ

Akıllı telefon sektöründe son yılların yıldızı olan Apple ve Samsung arasındaki rekabette dengeler değişiyor. Nokia ve BlackBerry gibi dünya devi markaların tam anlamıyla sonunu getiren bu Apple ve Samsung arasındaki rekabette kaybeden taraf Samsung oldu. Kazanan ise hem Apple hem Android. Ünlü analiz şirketi Gartner tarafından yayınlanan 2014 yılı 3. çeyrek raporlarına göre Samsung’un düşüşü resmen belgelenmiş oldu. (Kaynak)

Geçtiğimiz dönemlerde Samsung’un sektördeki gerileyişini aşağıdaki başlıklarda sizlere aktarmıştık :

Samsung Batıyor mu?

Açık konuşmak gerekirse Samsung şuan akıllı telefon sektörüne ayak uyduramıyor gibi görülüor. Galaxy S3 ile başlayan tasarım anlayışı artık satmıyor diyebiliriz. Birbirinin neredeyse aynısı görünümünde olan telefonları her geçen gün akıllı telefon pazarına pompalayan firma, fiyat / performans ürünlerine yenik düşünüyor. Analiz küresel düzeyde ancak daha mikro ölçekte düşünürsek ülkemizden bile bir çıkarım yapabiliriz.

Ülkemizde General Mobile Discovery (İnceleme videosu için buradan.) ile başlayan fiyat / performans ürünü telefonların ne kadar ilgi gördüğünü hepimiz gördük. Benzer bir durum dünya pazarıda da söz konusu. Ancak Samsung’da buna benzer bir hamle görmeyeli uzun zaman oldu. Hatta Samsung’un güncelleştirmeler konusundaki umursamazlığını da düşünürsek alarm çanlarının çalmaya başladığını görebiliriz.

Bana kalırsa Samsung, kendini artık Apple’ın rakibi olarak görmemeli. Yıllardır satış tabloları, iOS ve Android pazar payları gibi grafikleri gören, takip eden birisi olarak şunu söyleyebilirim ; Apple’ın stabil artışı devam ediyor ve bu gidişat bir süre daha böyle olacak. Çünkü Apple’ın bir rakibi yok. Tamamen kendine has ürünleri, kendine özgü işletim sistemi iOS ile yoluna devam edebiliyor. Ancak Samsung’un alternatifi çok, hemde çok.

 

2014c3-satis-rakamlari-1

Akıllı Telefon Sektöründe Neler Oluyor?

Yukarıda gördüğünüz ilk grafik aslında son derece basit. Grafik tamamen toplama ve çıkarmadan oluşuyor. Samsung’un kaybettiğini diğer Android üreticiler paylaşıyor. Apple tarafını detaylıca incelemeye gerek bile yok. Yıllardır %2-3 gibi artışlarla pazar payını artırmayı sürdürüyor. Bu yıl da benzer bir şekilde %6.7 olan pazar payını, %8.4’e çıkartmış durumda.

Samsung’u incelediğimizde geçen yıl bu dönemde 117 milyon cihaz satmayı başarmış olan Samsung, bu yıl 94 milyona gerilemiş durumda. Daha kaybedecek çok müşteri var gibi görülebilir ancak Nokia örneğini aklınızdan çıkartmayın. Dünyanın en büyük telefon üreticisi Nokia’nın sektörden silinmesi sadece 3-4 yıl sürdü. Pazar payında %5’lik kayıp yaşayan Samsung, stratejilerini ve üretim çeşitliliğini değiştireceğini zaten açıklamıştı ancak sorunun tek kaynağı Samsung değil.

Yukarıdaki grafikte dikkatinizi son bir noktaya daha çekmek istiyorum. Grafikte 11 markanın son 1 yıllık satış rakamları yer alıyor. Ve bu 11 markadan sadece 2 tanesi düşüşte. Bir tanesi Samsung, diğeri Nokia. Geriye kalan tüm markaların satış rakamları önemli ölçüde artış halinde.

2014c3-isletim-sistemleri-1

Kullanıcılar Neden Samsung’tan Vazgeçiyor?

Samsung, Android kelimesi o kadar yakınlaştı ki, bu yazı insanların Android’den vazgeçtiğini şeklinde yorumlanabilir. Ancak öyle bir durum kesinlikle yok. Hemen yukarıda yer alan tablo bunu zaten gösteriyor. İşletim sistemleri arasındaki dağılıma baktığımızda, Android cephesinin sadece 1 yıl içinde tüm iOS işletim sistemi kullanıcı sayısından daha fazla büyüdüğünü görebiliriz.

Samsung’tan vazgeçilmesinin 2 sebebi var. Bunlardan bir tanesini yukarıda açıkladık ki bu sorun tamamen Samsung taraflıydı. Ancak ikinci sorunun Samsung ile ilgisi yok. Özellikle son 1 yıldır sektöre yeni oyuncular dahil oldu. Ki bu oyuncular Çin’in en büyük markaları. ZTE, Huawei, Xiaomi ve Lenovo gibi markaları bu şekilde sayabiliriz. Uygun fiyatlı ve fiyat / performans oranı yüksek modeller ile güçlenen bu markalar, Samsung’un kötü gidişatı arkasındaki en önemli ikinci sebep olarak karşımıza çıkıyor.

Xiaomi Gümbür Gümbür Geliyor

En önemli gelişmeyi Xiaomi‘de görüyouz. Geçtiğimiz yıl bu dönemde 3.6 milyon cihaz satışı gerçekleştirmiş olan Xiaomi, sadece 1 yıl sonra 15.7 milyon cihaz satmış. Yani Apple’ın sattığının yarısı kadar cihazı Xiaomi tek başına satabilmiş. Sadece 1 yıl içerisinde neredeyse %500 büyümeden bahsediyorum.

Hatta bu büyüme ülkemizi de etkileyecek çok yakında. Çünkü Xiaomi resmi olarak Türkiye’ye geleceğini (İlgili başlık : Xiaomi Türkiye’ye Geliyor!) duyurdu. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmında bekliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.