Ana sayfa Android Android Cihazlar Mazar Bot Virüsü ile Tehlikede

Android Cihazlar Mazar Bot Virüsü ile Tehlikede

PAYLAŞ

Bu zamana kadar birçok malware’i sizlere tanıtmıştık. Android kullanıcılarının dikkatine ! Çünkü Android Cihazlar Mazar Bot Virüsü ile Tehlikede

Android kullanıcıları uzun süredir virüslerle sarsılıyor. Android’e olan güven her geçen gün daha da azalıyor. Özellikle son zamanlarda, Android’in açık kaynak kodlu olmasından dolayı birçok virüs karşımıza çıkmıştı. Banka bilgilerini çalan virüsleren tutunda, cihaza işleyen ve işlemcinin çalışmasını neredeyse yarı yarıya düşüren malware’lara karşı birçok virüs karşımıza çıktı. Yeni bir malware tehditi ile karşılaşan Android, tüm bunlar yetmiyormuş gibi yeni bir malware ile mücadele etmek zorunda kalıcak. Google aslında Android’i açık kaynaklı sunarak, hem iyi hemde kötü bir sistem yaratmıştı. Birçok güvenlik firması Android’e zarar verecek ve güveni sarsıcak malware’lar üretip bunu piyasaya sürüyor.

Şimdilerde piyasada adını yeni duyan Malware, Danimarka kökenli “Heimdal” güvenlik firması tarafından ortaya atılmış. Mazar Bot adını verdikleri malware ile, cihaz sahibinin kişisel bilgilerinden, rehberine hatta rehberindeki kişiler ile görüşmelerine kadar bunları kopyalayıp, cihazın çalışmasını olumsuz yönde etkileyecek zararlara sebep oluyor. The Mazar Bot adı verilen malware’de diğerleri gibi dışarıdan yüklenen uygulamalar ile cihazınıza sızıyor. Cihaz sahibinin bilgilerine erişen bu malware, daha sınrasında ise cihazda bir nevi sınırsız yetki ile sınırsız erişime sahip oluyor. Cihazda yarattığı kalıcı hasarları da saymıyoruz.

The Mazar Bot VirüsüBu zamana kadar Android’de birçok virüs karşımıza çıktı, bunlara önlem olarak da birçok güvenlik yazılımı piyasaya sürüldü. Her ne kadar cihazlarımızı koruduğu öne sürülsede, cihazlara bulaşan bu tarz malware’lara karşı pekte etkin kalamıyor. Uygulamalar ve SMS yolu ile Android cihazlara bulaşan “The Mazar” isimli malware sadece Danimarka’daki 100 bin Android kullanıcısının cihazında yer alıyor. Firmanın açıkladı verilere bakacak olursak, güvenlik yazılımı kullanan cihazlarda da bu malware kalıcı hasar bırakabiliyor. Özellikle de Android’in açık kaynak kodlu olmasından kaynaklanan bu malware lerin cihazınıza bulaşmamasını istiyorsanız, güvenlik konusunda dikkatli olmasınız. iOS’e kıyasla çok daha zayıf bir güvenliğe sahip olan Android cihazlarda gerekmedikçe, 3.parti uygulama yüklemeyi kapatmalısınız.

Mazar Bot – The Mazar Virüsünden Nasıl Korunulur !

Aslında Android kullandığınız zamanda cihazınızı virüslerden korumanız oldukça kolay. iOS kapalı bir işletim sistemi olduğu için bu tarz durumlar ile pek karşılaşılmıyor. Bu gibi durumlarda cihazınızı korumak için ;

1 – Telefonunuza gelen SMS’lerde yer alan linklere gerekmedikçe tıklamayın
2 – Ayarlarda yer alan “Dış kaynaklardan uygulama yüklenimi” seçeğini kapatın.
3 – Şifresi bulunmayan özellikle güvenmediğiniz Wi-Fi ağlarına katılmayın.
4 – Güncel bir antivirüs güvenlik yazılımı kullanın

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.