Ana sayfa Android Android Jelly Bean yükselişte, ICS ve Gingerbread giderek azalıyor

Android Jelly Bean yükselişte, ICS ve Gingerbread giderek azalıyor

PAYLAŞ

Belirli aralıklarla Android tarafından açıklanan Android sürümlerinin dağılımında dengeler değişiyor. Yıllardır Android Gingerbread’in egemen olduğu yukarıdaki tabloda artık Jelly Bean sürümünü görmek sevindirici bir haber. Halen daha Android’in %25’ine hakim olan Gingerbread, önceki dönemlere göre büyük ölçüde gerilemiş görülüyor. Jelly Bean sürümünde ise önemli bir artış gözleniyor.

Android 4.1.x ile başlayan Jelly Bean sürümüyle birlikte sistem kaynaklarının daha etkili kullanılması kullanıcıları direkt olarak Jelly Bean’e yönlendiriyor. Ice Cream Sandwich ise uygun fiyatıyla ön plana çıkan giriş seviyesi Android cihazlarda tercih edilmekte.

Tabloya baktığımızda Android 2.3.x Gingerbread’in %26,3’lük bir paya sahip olduğunu görüyoruz. Ardından piyasaya çıkan Android 4.0.x Ice Cream Sandwich ise %19,8 gibi bir orana sahip. Pazarın hakimi ise Android 4.1.x Jelly Bean olarak görülmekte. Tüm Jelly Bean sürümleri Android’in pazar payının %51,1’ini oluşturmuş görünüyor.

Kısa bir süre önce Nexus’lara dağıtılmaya başlanan Android 4.4 KitKat sürümü de bu tablonun yeni oyuncusu diyebiliriz. Önümüzdeki aydan itibaren yayınlanacak istatistiklerde artık KitKat sürümünü görmeye başlayacağız. Mevcut dağılımda bir değişikliğe sebep olacağı kesin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.