Ana sayfa Android Android Kullanan Cihaz Satışları 1 Milyarı Geçti!

Android Kullanan Cihaz Satışları 1 Milyarı Geçti!

PAYLAŞ

Strategy Analytics tarafından açıklanan istatistiğe göre Android işletim sistemi kullanan cihazların sayısı 2014 yılında 1 milyarı geçti. 2014 yılında 1 milyardan fazla Android kullanan cihaz satışı yapıldı. Rakamlar şaşırtıcı.

2014 yılına ait rakamlar, Android’in ve diğer mobil işletim sistemlerinin satış rakamlarını ve pazar paylarını gözler önüne seriyor. Açık kaynak kodlu yeşil canavar Android, son yılların en popüler işletim sistemi bunu zaten biliyorduk. Peki Android kullanan kaç cihaz var? Android kullanan tüm cihazların satış rakamları nasıl? İşte bu soruların yanıtları belli oldu.

Strategy Analytics, 2013 yılı ve 2014 yılının son çeyreği ile birlikte 2 farklı analize ait grafikleri yayınlandı. Aşağıda yer alan analizlere göre 2014 yılında Android işletim sistemi kullanan tüm cihazlar 1.3 milyar satış rakamına ulaştı. Ancak bu rakam sizi yanıltmasın. Sadece Android kullanan akıllı telefonlar bu grafiğe dahil. Akıllı televizyonlar, mini bilgisayarlar, tablet bilgisayarlar, akıllı evler bu rakama dahil değil.

mobil-isletim-sistemleri-kullanim-oranlari-2014

2013 yılında 780 milyon satış rakamına ulaşan Android, 2014 yılında 1.3 milyara çıkarak büyük bir ivme kazanmış durumda. Bu ivmede tabii ki uygun fiyatlı akıllı telefonların etkisi büyük. Apple tarafında da bir büyüme söz konusu. Aslında iOS ve Android’in büyüme oranları birbirine oldukça yakın. 2013 yılına göre kıyasladığımızda yaklaşık olarak iki mobil işletim sistemi de yüzde 20 oranında daha fazla satış yapmış durumda.

Microsoft tarafında ise yine hüzün var. 2013 yılını 35 milyon satışla kapatan Microsoft, 2014 yılında sadece 3 milyon artış göstererek 38.8 milyona yükselmeyi başarmış. Bu büyümenin 2015 yılı sonunda daha da artacağını tahmin ediyoruz. Aşağıda ise pazar paylarını görmekteyiz.

mobil-isletim-sistemleri-pazar-paylari

Akıllı telefon sektörünün yüzde 81’ini Android eline almış durumda. Hatırlarsanız sadece 2 sene önce bu rakam yarı yarıyaydı. Ancak Android zaman içerisinde çok daha farklı kitlelere ulaştı. Apple tarafında ise yüzde 0.5’lik bir küçülme görüyoruz. Küçülmeyle birlikte Apple, akıllı telefon pazarının yüzde 15’ini elinde tutuyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.