Ana sayfa Android Android N 3D Touch Özelliği ile Birlikte Geliyor!

Android N 3D Touch Özelliği ile Birlikte Geliyor!

PAYLAŞ

Geçtiğimiz günler de Android N hakkında bir çok detaya yer vermiştik. Yayınlanan bir video gösterdi ki, Android N 3D Touch Özelliği ile Birlikte Geliyor!

Apple’ın iPhone 6s ile beraber 2015 yılının sonunda karşımıza çıkardığı 3D Touch, Android N ile beraber Android cihazlara geliyor! iPhone 6s’de bulunan donanımın yerine, Android N’de yazılımla karşımıza çıkan bu özellik Android N ile gelirse, bir çok cihaz da 3D Touch teknolojisi yer alacak.

İlk olarak ekrana parmağımızla bastırmamız ile Apple Watch ve MacBook’larda karşımıza çıkmış, daha sonrasında ise 3D Touch adı ile iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’da yer almıştı. iPhone 6s’lerde bulunan 3D Touch teknolojisi sayesinde, Peek ve Pook hareketlerini gerçekleştirebiliyoruz. Bazı işlemleri çok kolay bir şekilde halledebiliyoruz. Örneğin kamera uygulamasına parmağımızı bastırdığımız da karşımıza ufak bir menü çıkıyor ve kamera menüsü karşımıza çıkarak, kolay bir şekilde farklı kamera modlarına geçiş yapabiliyoruz.

Android N 3D Touch Özelliği ile Geliyor!

Google Android N’de, Apple iPhone 6s’de yer alan bu özelliği yazılıma ekleyerek, karşımıza çıkacak. Yani iPhone 6s cihazlar da yer alan donanımsal özellik, yazılıma entegre edilecek ve böylece Android N güncellemesine sahip tüm cihazlar da 3D Touch özelliği yer alacak. Google yeni güncellemenin detaylarını geçtiğimiz günler de tanıtmıştı.

Her ne kadar arayüze daha çok ağırlık verilse de, güncelleme ile beraber yazılıma 3D Touch özelliğinin eklenmesi, Android cihazları farklı kılacaktır diye düşünüyorum. Android N 7.0’da yer alacak bu güncellemenin bir de videosu var. Aslında bu video ile beraber haberler yayılmaya başladı.

Google’ın her alanda lider olma çabası sonrasında, Apple’ın cihazlarında yer alan bu özelliğin Android N’de yer alacak olması beni aslında hiç şaşırtmadı. Çünkü Google, her firmadan bir kaç özellik alarak aslında firmalara büyük bir darbe vuruyor.

Videoyu izlediyseniz, ekranda bazı uygulamalara parmağımızla hafif bastırdığımız da karşımıza 3D touch menüsü çıktığını görebilmişsinizdir. Apple cihazlar da yer alan 3D Touch’da ekrana bastırdıktan sonra bir de titreşim yer alıyordu. Android N, sadece yazılımsal bir güncelleme olduğu için, bu özelliğin titreşimsiz çalışacağını düşünüyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.