Ana sayfa Android Android One Kullanımı Memnun Etmedi

Android One Kullanımı Memnun Etmedi

PAYLAŞ
SAN FRANCISCO, CA - JUNE 25: Sundar Pichai, Senior Vice President, Android, Chrome & Apps speaks on stage during the Google I/O Developers Conference at Moscone Center on June 25, 2014 in San Francisco, California. The seventh annual Google I/O Developers conference is expected to draw thousands through June 26. (Photo by Stephen Lam/Getty Images)

Giriş segment cihazların birçok pazara yayılabilme konusunda umut ışığı olması beklenen Android One projesinin meyveleri çürüdü desek yanlış olmaz. Hindistan gibi pazarları domine etmesi beklenen Android One projesi bundan bir yıl önce I/O etkinliğinde ‘1 milyar kullanıcı getirecek’ gibi ilginç bir iddia ile tanıtılmış ve birçok firmanın da dikkatini çekmeyi başarmıştı hatırlarsak.

Türkiye’ye de uğrayan Android One cihazlar ( örn: General Mobile 4G ) Hindistan gibi pazarlarda beklenen satışı yakalayamadı. 100 dolar bandında olan akıllı cihazların Google cephesine göre başarısız olmasının en büyük nedeni seçeneklerin az olması. 100 – 200 dolar bandında birçok ürün ile bu pazarlara tekrar girilmesi durumunda Android’in milyonlarca yeni kullanıcı kazanacağı savunuluyor.

Öte yandan Android One akıllı cihazların farkını hissettiremediğinden dolayı geri planda kaldığını savunan ürün yöneticisi Caesar Sengupta, her şeye rağmen projeye desteklerinin devam edeceğini de açıklamalarına ekledi.

androidone2

Android One’ın geleceği ne olur bilinmez ama Mozilla’nın düşük segment cihazları gibi olmayacağı aşikar. Android ağının tecrübesi ve zenginliğinden faydalanacak olan Android One cihazların birçok gelişmekte olan ülkede boy göstereceği ve Google’a 1 milyar olmasa da milyonlarca yeni müşteri kazandıracağı apaçık ortada. Her ne kadar Apple’ın hedefinde gelişmekte olan ülkeler olmasa da içerik ekosistemi zenginliği açısından elini zora sokacak bir etken olarak göze çarpıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.