Ana sayfa Uygulama Android Telefonda Olması Gereken Uygulamalar

Android Telefonda Olması Gereken Uygulamalar

PAYLAŞ

Akıllı telefonlar günlük yaşamımızı en azından iletişim ve eğlence konusunda büyük ölçüde dolduran cihazlar. Gelişen teknolojiyle beraber hergün bir yeni modelle karşılaşıyoruz ve aslında bu aletler tek başlarına biraz işlevsizler. Tabii ki de uygulamalardan bahsediyoruz. Yeni bir Android akıllı telefon veya tablet bilgisayar mı aldınız? İşte her biri işinize yarayacak olması gereken uygulamalar.

Müzik ve video akıllı telefonların şüphesiz ki olmazsa olmazı ama tüm bunları bir arada halletmek için sadece birkaç uygulamaya ihtiyacınız var. Eğer internet üzerinden videoları izliyorsanız, hatta müzik dinliyorsanız resmi YouTube uygulaması işinizi fazlasıyla görecektir.

Telefon veya tabletinizde yer alan medya dosyalarını izlemek, dinlemek için onlarca güzel uygulama bulunuyor ama Android için MX Player ve VLC belki de bunlardan en iyileri diyebiliriz. Muhakkak denemenizi tavsiye ederiz, akıllı telefonunuz ve tablet bilgisayarınızdan film izlemek, video oynatmak konusunda olması gereken uygulamalar arasında bu iki uygulama en önemlileri.

FX File Explorer Dosya Yöneticisi : Olması Gereken Uygulamalar
FX File Explorer Dosya Yöneticisi : Olması Gereken Uygulamalar

 

Şahsi olarak bir faydasını görememiş olsam da Android cihazınızın daha hızlı çalışması, sistem belleğini temizlemek ve uygulama kalıntılarını silmek için CCleaner, olması gereken uygulamalar arasında yer alıyor.

Bunların yanında yanında Poweramp Music Player, Pocket Casts ve Podcast Addict de bir diğer başarılı müzik programları. Aylık sabit bir ücretle yasal olarak müzik dinlemek, internet bağlatınızı kapattığınızda da daha önceden indirdiğiniz müziklere erişebilmek için Spotify en güçlü alternatif.

Müzikten devam edelim, eğer müzikle aranız iyiyse ve dışarda duyduğunuz bir şarkının adını öğrenmek isterseniz Shazam veya SoundHound kesinlikle olması gereken uygulamalar arasında yer alıyor. İkiside ücretsiz ve hemen hemen aynı işleve sahip. Zevkinize uygun olanı kullanabilirsiniz.

Eğer Android cihazınızın varsayılan döküman görüntüleyicisinden memnun değilseniz ücretsiz bir ofis uygulaması olan Quickoffice kesinlikle olması gereken uygulamalar arasında bende ilk sıralarda yer alıyor.

Ücretsiz QWERTY Türkçe Klavye Uygulaması : TouchPal Olması Gereken Uygulamalar
Ücretsiz QWERTY Türkçe Klavye Uygulaması : TouchPal Olması Gereken Uygulamalar

 

Türkçe klavye sizin için önemliyse, tıpkı bilgisayardan alıştığınız dizilimde bir Türkçe klavye arıyor ancak bulamıyorsanız TouchPal kesinlikle en iyi ve ücretsiz klavye uygulamalarından bir tanesi. Eğer isterseniz sık kullandığınız kelimeleri kaydediyor, klavye boyutunu sizin ayarlamanıza olanak tanıyor ve en güzel özelliklerinden bir tanesi de klavyeye istediğiniz arka plan fotoğrafını yükleyebiliyorsunuz. Ayrıca klavyeye özgü tema seçenekleri de mevcut.

Not almayı seven, telefonuna veya tabletine sürekli not alan biriyseniz ve bu notlarınıza her yerden ulaşmak istiyorsanız Evernote kullanabilirsiniz. Telefonunuzdan aldığınız bir nota bilgisayarınızdan kolayca erişebilirsiniz. Daha çok bir hatırlatıcıya ihtiyacım var derseniz Any.do uygulaması kesinlikle tavsiyemdir. Google Keep‘te önemli alternatiflerden.

Not Alma ve Hatırlatıcı Uygulaması Any.do Olması Gereken Uygulamalar
Not Alma ve Hatırlatıcı Uygulaması Any.do Olması Gereken Uygulamalar

 

Android telefonunuzdaki fotoğrafları yedeklemek için Google Drive veya Dropbox kurmanız neredeyse şart. Ücretsiz olarak hatırı sayılır bir depolama alanı sunan Google Drive ve Dropbox depolama konusunda olması gereken uygulamalar olarak değerlendirilmeli.

Android telefonunuzu veya tabletinizi bir bilgisayar gibi kullanmayı seviyorsanız ve bir dosya yöneticisine ihtiyacınız varsa FX File Explorer isimli uygulamayı veya Total Commander isimli uygulamayı öneririz. İkiside tamamen ücretsiz ve başarılı dosya yöneticileri arasında yer alıyor.

Sosyal ağlardan kopamam diyorsanız tabii ki Facebook, Twitter, Instagram, Vine gibi uygulamalar sizin vazgeçilmeziniz. Özellikle Facebook Messenger bugünlerde oldukça popüler ve arkadaşlarınızla hızlı şekilde konuşma imkanı tanıyor. Yazılı konuşmalar için WhatsApp, görüntü yollamak için de Snapchat, Skype ve LINE gibi alternatifleriniz var. Genel olarak iletişim kurmak söz konusu olduğunda daha önce paylaştığımız En İyi Mesajlaşma Uygulaması başlığımıza göz atabilirsiniz. Şöyle bir toparlayacak olursak ;

Olması Gereken Uygulamalar Listesi

1- FX File Explorer, Total Commander (dosya yöneticisi)

2- MX Player, VLC (video oynatıcı)

3- Dropbox, Google Drive (fotoğraf ve veri depolama)

4- Evernote, Any.do, Google Keep (not alma uygulamaları)

5- Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat, Vine (popüler sosyal ağlar)

6- Quickoffice (en başarılı ve ücretsiz ofis uygulamalarından bir tanesi)

7- CCleaner (sistem belleği ve uygulama kalıntılarını temizler)

8- TouchPal (Tamamen Türkçe ve QWERTY diziliminde ücretsiz özelleştirilebilir klavye uygulaması)

9- Shazam, SoundHound (çalan şarkının adını bulan uygulamalar)

10- Yandex.Navigasyon (adres sormaktan bıkanlar için navigasyon uygulaması)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.