Ana sayfa Apple App Store Çöktü! Apple’da Neler Oluyor?

App Store Çöktü! Apple’da Neler Oluyor?

PAYLAŞ

Apple kullanıcıları geçtiğimiz saatlerde yaşanan bir olaydan oldukça şikayetçi olmuş durumda. Market uygulaması : App Store Çöktü! Apple’da Neler Oluyor?

Apple cihazlarının marketi App Store çöktü! Uygulamaları indirdiğimiz App Store dışında, aynı zamanda iCloud gibi hizmetlerinde bulunduğu çöküntü sonrasında Apple tarafında neler olduğu konusunda bir takım sorular merak konusu oldu.

Yaklaşık 1 saat boyunca yaşanan kesintiler sonrasında kullanıcılar Twitter başta olmak üzere sosyal ağlarda Apple’a karşı sitemlerini dile getirdi. Peki Apple’ın bir çok hizmetinde yaşanan bu sorunun sebebi ne? Kesintiler neden oldu? App Store neden çöktü? Gelin hep beraber Apple tarafında yaşanan bu sorun hakkında merak edilenlere bakalım.

App Store Çöktü – Servislerde Sorun Yaşanıyor!

Kullanıcıların özellikle de uygulama indirirken ya da güncellerken sorun yaşaması sonrasında gözler Apple’a çevirildi. Apple servisleri hakkında açılan bir sayfa da Apple’ın bir çok servisinin yanında sarı işaretin yandığı, servislerde erişim probleminin yaşandığı belirtildi. Sorunun neden kaynaklandığı hakkında ise hala bir bilgi yok.

kkesintiApp store’a kullanıcıların 30 dakika ila 1 saat arasında ulaşamamasının en büyük nedeni, sistemde yaşanan sunucu sorunu. Her ne kadar sorun ilk ortaya çıktığında bilinmese de, App Store çöktükten kısa bir süre sonra, sorunun Apple sunucularından kaynaklı olduğu ortaya çıktı. Dünya genelinde bir çok Apple kullanıcısı Apple’ın sunucularına erişemediği için, dolayısıyla App Store, iCloud Backup, Apple TV, iCloud Notes, iCloud Depolama Güncellemeleri, Mac App Store, iWork gibi platformlara ve servislere de erişim yapılamadı.

En önemlisi, Fotoğraflar, iCloud.Com ve iTunes’da yaşanan sorun, kullanıcıları bir süre tedirgin etti. Apple konu ile alakalı resmi açıklama yapmasa da, Apple’ın sunucu kontrol sayfasından bakıldığında, bu hizmetlere ulaşılmadığı göründü. (şuradaki) bağlantıdan kontrolünü yapabilir, sunucu durumlarına ulaşabilirsiniz.

Sunucuların durumlarına baktığınızda hepsi yeşil olmuşsa, sorunun çözüldüğü anlamına geliyor. Ancak yanlarında sarı simge bulunan servislerin, devre dışı olduğunu ya da sorunlu bir şekilde çalıştığını hatırlatalım. Sosyal medya’da geçtiğimiz günler de Apple Support hesabının açılması sonrasında kullanıcılar bu hesaba mention atarak bu sorunu dile getirdi. Apple tarafından gelen tek yanıt ise, sunucularda erişim problemi yaşanıyor şeklinde oldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.