Ana sayfa Sektörden App Store, Google Play Gelirine Fark Attı!

App Store, Google Play Gelirine Fark Attı!

PAYLAŞ
App Store, Google Play Gelirine Fark Attı

Apple 2017 yılının ilk çeyrek raporlarını açıkladı. Rapora göre App Store, Google Play Gelirine Fark Attı! İşte Apple’ın Google Play’e göre kazanç tablosu.

Yeni yıla girmemiz ile beraber bir çok şirket raporlarını açıklamaya başladı. Yılın ilk çeyrek raporlarına baktığımız zaman Apple’da ciddi derecede yükselmeler var. bu yükselmelerden en önemlisi, App Store’daki gelirin artması oldu. Apple tarafından açıklanan ilk mali raporlara göre, 78.3 milyar dolarlık bir gelir elde edildi. Apple gelirlerinin %69’unu iPhone satışları oluştururken, aynı zamanda AppStore’da önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Bu zamana kadar Apple tarafından açıklanan raporlara baktığımız zaman, en çok gelir iPhone tarafında geliyordu. Ancak bu sene yani 2017 yılının ilk çeyreğinde farklı bir durum daha söz konusu. Apple’ın ödeme sisteminin yer aldığı bir çok Apple Servisi, iPad satış gelirlerinden daha fazla gelir getirdi.

App Store, Google Play Gelirine Fark Attı!

Apple tarafında önemli stratejik yapılanmaların dışında, Apple Pay, Apple Music, App Store ve ayrıca iCloud servislerinin gelişimi bu durumun en büyük özeti nitelikte diyebiliriz. Son zamanlarda iddialı satış rakamları ile gündeme gelen Apple, servislerinin gelir tablosuyla da bir çok firmayı kıskandırdı.

Kendi eko sisteminde, şirketin büyümesini sağlayan Apple, bir takım açıklamalar daha yaptı. Tim Cook tarafından yapılan açıklama da,  merak edilen bir soru daha yanıtlandı. App Store’da toplamda kaç uygulama yer alıyor? sorusuna cevap olarak yapılan bir açıklama da karşımıza çıktı. Şubat 2017 itibari ile App Store’da 2 milyon 200 bin uygulamanın yer aldığı söylendi. Açıklamalarda dikkat çeken ise uygulamaların sayısı değil, App Store’un getirdiği kazanç oldu.

App Store, Google Play Gelirine Fark Attı!

App Store, Google Play’e kıyasla 2 kat daha fazla gelire sahip. İki rakibi kıyasladığımız zaman, Android tarafında her ne kadar çok fazla uygulama olsa da, Apple az uygulama ve az kullanıcı ile Google Play’i geride bırakmış durumda.

App Store’un gelirinin yüksek olmasının sebebi olarak, mağazada yer alan sayısız ücretli uygulama gösterilebilir. Android mağazasına kıyasla, App Store’da bir çok uygulama ücretli satılıyor. Bu da App Store gelirinin yükselmesine sebep oluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.