Ana sayfa Apple Apple Logosunun Altında Yatan Sır!

Apple Logosunun Altında Yatan Sır!

PAYLAŞ
Apple Logosunun Altında Yatan Sır

Apple, yıllarca logosu ile gündeme geldi, işte bir çok kullanıcının merak ettiği Apple logosu neden ısırılmış elma? sorusu ve Apple logosunun altında yatan sır..

Apple’ın logosu aslında çok uzun bir süre tartışılmıştır. Apple’ın logosundaki ısırık, Alan Turing’i temsil etmektedir. Alan Turing, matematikçi ve aynı zamanda bilgisayar bilimcisidir. Bunun yanı sıra kriptolog olarak tarihe geçmiştir.

Bilgisayar bilimlerinin kurucusu olarak sayıldığı gibi, ilk bilgisayarlara da hayat vermiştir. Geliştirmiş olduğu Turing Testi ile makinelerin, yapay zekanın önemine yıllar öncesinde dikkat çekmiştir. 2.Dünya savaşı yıllarında savaşın seyrini değiştiren Enigma makineleri de yine Alan Turing tarafından geliştirilmiştir. Bu makineler ile savaşta kullanılan bombaların çoğu boş alanlara düşürülmüş, savaşın seyri değiştirilmiş, insanların ölmesi engellenmiştir. Bunun başında ise yine Turing yer almıştır.

Apple Logosunun Altında Yatan Sır!

Alan Turing bilgisayar bilimine önem vermiş, hayatını bilgisayar bilimi için feda etmiştir. Hayatı boyunca yapay zeka, bilgisayar bilimleri ve daha bir çok konularda geliştirmeler yapmıştır. Ancak Alan Turing’in, İngiliz yargıçlarının gözünde affedilmez bir ’suçu’ vardı: Homoseksuel oluşu! Bir dönem, yasak olan eşcinsellik, onun ceza almasına yetti.

Turing’e 2 yıl hapis, yahut ’kadın hormonuyla tedavi’ yani kimyasal kısırlaştırma cezası verildi. Bir süre bunalıma giren Turing bu duruma son vermek istedi. En sevdiği masallardan, Pamuk Prenses ve yedi cücelerden esinlendi. Her gece yaptığı gibi bir elma yedi ve yatağına uzandı. Elmaya siyanür enjekte etmişti, yatağından bir daha kalkamadı.

Isırdığı elma başucunda duruyordu. Steve Jobs ve Apple’ın diğer kurucuları, bilgisayar biliminin babasının anısına Isırılmış Logoyu çizdirdi, şirketin logosu yaptı. Logo bir çok matematik probleminin birleşimi sonrasında ortaya çıktı. Aradan uzun yıllar geçti, Alan Turing’in mahkemesi tekrardan görüldü, bu defa mahkeme ondan yana oldu: davada haklı olduğu kararı verildi. Ancak Alan Turing hayata gözlerini yummuştu.

Başta Apple kullanıcıları olmak üzere, bir çok kişinin bilmesi gereken sır bu şekilde tarihe geçmiş oldu. Apple bu logosu ile yıllar boyu eleştirilse de, altında verdiği gizli mesaj ile büyük bir anlam teşkil etmiş oldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.