Ana sayfa Apple Apple Mühendisleri Grevde! Apple’da Neler Oluyor

Apple Mühendisleri Grevde! Apple’da Neler Oluyor

PAYLAŞ

Apple’da üst konumlardan birkaç mühendis, yeni iOS sürümü için çalışmayı reddediyor. Apple Mühendisleri Grevde! Apple’da Neler Oluyor?

Apple ile FBI arasında uzun zamandır süren gerginlik var. Her ne kadar bu gerginlik geçtiğimiz haftalarda biraz olsun durgunlaşsa da, Apple FBI’a kaynak kodları yollamış, böylelikle iOS’ta bir arka kapı açılmıştı. Apple kullanıcıları bu konuya sıcak bakmasa da, Apple zor durumda kalarak kaynak kodları FBI yetkililerine teslim etti. Apple ve FBI arasındaki gerginlik tam bitti derken, bu sefer olaylar yeni başladı.

Apple, FBI’dan yediği darbe sonrasında şimdide Mühendislerinden darbe yiyor. Apple’da üst düzey bazı mühendisler, FBI olayında mecburi olarak FBI için yeni iOS sürümünde arka kapı oluşturacak. Böylelikle bu tarz durumlarda FBI hızlı bir şekilde cihaza erişim sağlayabilecek. En azında şifre vs. problemi yaşanmayacak. Tabii ki şu anda sonuç tam olarak kesin değil. Eğer bu şekilde bir durum olursa, Apple ile çalışanları arasında oldukça zor zamanlar bekliyor olacak.

Apple Mühendisleri Grevde 2

Apple Mühendisleri Grevde! Apple’da Neler Oluyor?

Bu zamana kadar Apple tarafından tasarlanan kapalı kaynak işletim sistemi iOS için çalışan Mühendisler, FBI kararı ile Apple’da grev yapmaya başlayacak. Edilinilen bilgilere göre, FBI’a uygun bir kapı bırakmak istemeyen mühendisler, gerekirse işi bile bırakabilir. Sadece iOS değil, aynı zamanda tvOS’un geliştirilmesinde önemli rol oynayan baş mühendislerden bazılar, güvenlik konusunda oldukça tecrübeli mühendisler de bu greve dahilken, Apple bu konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.