Ana sayfa Apple Apple “Ücretsiz” Kelimesini AppStore’dan Kaldırıyor

Apple “Ücretsiz” Kelimesini AppStore’dan Kaldırıyor

PAYLAŞ

Mikro alışveriş içerikli uygulamaları indirme işlemini yaparken kullanıcılara ücret talep edilmediğini belirtmek için “free” kelimesi kullanılıyordu. Fakat ücretsiz kısmı sadece uygulamayı indirme işlemi için geçerli olduğu için daha sonra kullanıcılardan çeşitli işlemler için ücret talep ediliyordu.

Apple, aldığı karar ile artık bu karışıklığa yol açan haksız rekabet ortamını durdurmak adına bu tür uygulamaların yanına “free” yerine sadece “get” kelimesini ekleyecek. AppStore’un haksız rekabet ortamına yönelik attığı bu adım ile artık daha fazla kullanıcı dostu bir hale getirildi.

app-store-ucretsiz-yazisi-neden-kalkti

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nin “free2play” oyunların kullanıcılardan daha sonra ücret talep etmesine karşı açtığı savaşın Apple’ın bu kararı almasında etkili olduğu söyleniyor. Kullanıcı haklarının korunması adına, bu tür hileli içerik sunan uygulamalar ve kullanıcıların bu uygulamalar konusunda net bir şekilde bilgilendirilmesi konusunda hassas bir çalışmaya girilmişti.

Oyun dünyasındaki “free2play” mantığına savaş açan Amerika Birleşik Devletleri, bu tür kavramları engellese dahi üretici firmaların bu tür oyun uygulamalarını daha farklı şekillerde ortaya sürdükleri görülüyor. AppStore uygulamaları da bu yeni düzenlemeye karşı önümüzdeki günlerde ne tür alternatifler üretecekler hep birlikte göreceğiz.

2 YORUMLAR

  1. Çok çok iyi bence ücretsiz diye insanları kandırıp ondan sonra uygulamaya bağlayıp insanların paralarını alıyorlar. Etik olan bir durum değildi. Düzeltilmesi güzel olmuş.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.