Ana sayfa Apple Kilit Kırmayan Apple için 1 Milyon Euro Ceza İsteniyor

Kilit Kırmayan Apple için 1 Milyon Euro Ceza İsteniyor

PAYLAŞ

FBI ile Apple arasındaki gerginlik git gide daha da büyüyor. Bu sefer olay ABD konresine taşındı. Kilit Kırmayan Apple için 1 Milyon Euro Ceza İsteniyor

Geçtiğimiz haftalarda bildiğiniz gibi Federal Soruşturma Bürosu (FBI), 2 aydır San Bernardino saldırısını düzenleyen teröristin telefonunu kıramamış ve iPhone 5C marka telefonun kilidini açması için federal yargıçlar, Apple’ı sıkıştırmaya başladı.

Dev teknoloji firması Apple şirket yetkilileri, veri paylaşımı ve sınırları ile ilgili kararın durumunun netlemediğini ve bu yüzden temyize başvurduklarını açıkladı. Bunun üzerine Fransa ise, Apple’ın kilidi açmayı reddetmesi durumunda her cihaz için şirkete 1 Milyon Euro ceza verebileceklerini duyurdu. Fransız siyasetçiler, cezai soruşturmalarda polise yardımcı olmayan teknoloji şirketleri hakkında sert cezalar verilmesi için çağrıda bulunuyor. Fransız Sosyalist Partisi üyesi Yann Galut, 4 Mart 2016 Cuma günü Apple’ın kilidi açmaması halinde 1 Milyon Euro ceza verilmesi ile ilgili yasa değişikliği teklifi sunacak.

Kilit Kırmayan Apple'a 1 Milyon Euro Ceza 2Yann Galut, Le Parisien‘e verdiği röportajda Apple ve Google gibi aygıt yöneticilerinin kilitli cihazlar veya başka etkenler yüzünden suç işleyenler tarafından saklanan içeriğe erişim sağlamak zorunda olması gerektiğini söyledi. Le Parisien gazetesine göre, Fransız polisi terör sırasında geçen yıl sekiz suçlunun telefonlarındaki bilgilere erişemediği için suçlar aydınlatılamadı. ABD’de Apple ile FBI arasındaki veri paylaşımı mücadelesi, Apple şirketinin diğer Avrupa ülkeleri ile de başını derde sokacak gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.