Ana sayfa Mobil ARM Cortex-A72 İşlemci ve Mali-T880 Grafik İşlem Birimi Duyuruldu

ARM Cortex-A72 İşlemci ve Mali-T880 Grafik İşlem Birimi Duyuruldu

PAYLAŞ

Mobil tarafın vazgeçilmezi ARM, yeni işlemcisi Cortex-A72 ve Mali-T880 grafik işlem birimini duyurdu. ARM Cortex-A72 CPU ve Mali-T880 GPU’nun özellikleri, önceki işlemci ve grafik işlem birimleriyle karşılaştırmasını haberimizde bulabilirsiniz.

ARM’ın resmi internet sitesinde duyurulan yeni işlemci ve grafik işlem birimi, 2015 yılında ve 2016 yılında akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarda kendini gösterecek. Açıkcası 2015 yılında gelmesi sürpriz veya deneysel olur. Bu işlemciyi 2016 yılında daha sık göreceğiz. Çünkü bu yıl için duyurulan Snapdragon 810 işlemci, Cortex A57 mimarisine sahip. ARM Cortex A72 ve Mali T880, 64-bit mimariyi destekliyor en dikkat çeken noktaları ise daha az güç tüketerek daha fazla performans sunmaları.

cortex-a72-ve-mali-t880

ARM Cortex-A72 CPU (İşlemci) Özellikleri

ARM Cortex-A72, Big.Little teknolojisine sahip. Çekirdek başı maksimum hız 2.5 GHz olarak belirtiliyor. Bu çok uç noktada sayılmayabilir ancak asıl önemli olan nokta güç tüketiminin önceki ARM işlemciye göre yüzde 75 daha az olması. Bu sayede daha az ısınması söz konusu. Ayrıca hız olarak aşırı bir artış olmayabilir ancak asıl önemli olan bir diğer nokta, veri yolunun genişletilmesi. Böylece aynı sürede daha fazla işlem, işlemci üzerinden geçebilecek. ARM Cortex A72, önceki Cortex A57 mimarisine göre yaklaşık 4 kat daha fazla performans sunuyor.

arm-cortex-a72-islemci-karsilastirma

ARM Cortex-A72 işlemci FinFET+‘in 16 nm teknolojisiyle üretiliyor. Yani özetlemek gerekirse ARM Cortex-A72 işlemci, yüzde 75 daha az güç tüketiyor, daha az ısınıyor, çekirdek başı en fazla 2.5 GHz’e çıkabiliyor ve toplamda 4 kat daha fazla performans sunuyor.

ARM Mali-T880 GPU (Grafik İşlem Birimi) Özellikleri

Şimdi gelelim Mali-T880 GPU‘ya. GPU dediğimiz donanım, mobil işlemcilerdeki ekran kartı görevini üstleniyor diyebiliriz. Yani aslında işin önemli bir kısmı GPU’ya ait. ARM Mali-T880 grafik işlem birimi, önceki nesil Mali-T760’a göre yüzde 40 daha az enerji tüketiyor ve yaklaşık olarak 2 kat daha fazla performans gösteriyor. Daha az enerji tüketmesi aynı zamanda daha az ısınması anlamına geliyor.

Mali-T880 GPU, 4K için özel olarak geliştirilmiş. Daha önceli Mali grafik işlem birimleri de 4K desteğine sahipti ancak Mali-T880, daha kaliteli 4K videoları oynatmayı ve işlemeyi destekliyor. 120 kare/saniye hızındaki 4K videolar, Mali-T880 ile artık mümkün.

arm-mali-t880-gpu-grafik-islem-birimi-1

Bant genişliğinin yani veri yolunun yüzde 30 oranında artmasıyla birlikte bu söz konusu 4 kat ve 2 kat hız artışlarını çok daha etkin bir şekilde hissedebileceğiz. Burada bahsedilen hız artışları o kadar yüksek ki akıllı telefonların açılış hızından tutun, internet deneyimine kadar her noktada etkili olacaktır. Ayrıca pil tüketimi konusundada çok ciddi bir iyileşme söz konusu olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.