Ana sayfa Dünyadan Başkanlık Seçiminde Siber Saldırı Tehlikesi!

Başkanlık Seçiminde Siber Saldırı Tehlikesi!

PAYLAŞ
Başkanlık Seçiminde Siber Saldırı Tehlikesi

Başkan adayları uzun bir süredir seçim kampanyalarını devam ettirirken Başkanlık Seçiminde Siber Saldırı Tehlikesi ortaya çıktı. İşte detaylar.

ABD’de 8 Kasım 2016 tarihinde başkanlık seçimleri gerçekleşecek. Hükümet konu ile ilgili bir takım çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaların asıl amacı ise, oy verme veya oy denetleme sistemlerinin siber saldırıya uğramasına engel olmak.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamalar da seçim günü Rusya tarafından büyük bir siber saldırı gelebilir. Böyle bir durumda seçimler ertelenebilir veya yanlış sonuçlar ortaya çıkabilir. Yetkiler konu ile ilgili uzun zamandır çalışmalarını yürütüyor. Ancak bugün yapılan açıklamalar tehlikenin ne denli büyük olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Başkanlık Seçiminde Siber Saldırı Tehlikesi!

Rus hackerlar’ın seçim günü ABD’nin 20 eyaletindeki elektronik oy makinelerine siber saldırısı sonrasında seçim olumsuz etkilenebilir. İşi şansa bırakmak istemeyen ABD yetkilileri, Amerikalı siber savaş ajanlarının konu ile yakından ilgilendiğini ve seçim boyunca hazırda bekleyeceklerini belirtti.

Siber saldırıların dışında ayrıca Rusya tarafından dolaylı yoldan çalışmalar yapılabilir. Son zamanlarda ABD başkan adaylarının sızıntılarını ortaya çıkartan Guccifer 2.0’ın seçim günü de çalışmalar yapıp insanların fikirlerini değiştireceği söyleniyor. Sahte sızıntıların yapılması ile seçim sonuçlarının değiştirilme ihtimalinin yanında, sahte haberler de seçimi etkileyebilir.

baskanlik-seciminde-siber-saldiri-tehlikesi

Örneğin geçtiğimiz günlerde Twitter’da binlerce RT alınan bir görsel de, SMS ile oy kullanılabileceği yazıyordu. Evinizden SMS atarak başkanlık seçiminde oy kullanabilirsiniz yazılı görsel fazlasıyla inandırıcı gelebilir. Bu durumlar da siber saldırı dışında seçimlerin nasıl etkilendiğini ortaya koyuyor. Bazı seçmenlerin bu gibi durumlardan etkilenmemesi için seçim çalışmalarına bunun gibi sahte haberlere karşı çalışmalar da eklenmiş durumda.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.