Ana sayfa Bilgisayar Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

PAYLAŞ
Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Yeni yılın gelmesiyle birlikte 2017 yılında “bilgisayar alırken dikkat edilmesi gerekenler” sizlerle. İşte bilgisayar satın alma rehberi ve detayları:

Bilgisayar almadan önce ne kadar bilgiye sahip olursanız o kadar güvenli bir alışveriş yaparsınız. Çünkü teknolojinin bu kadar hızlı geliştiği bir dönemde, ihtiyaçları karşılamak da bir o kadar zorlaşıyor. Tavsiyem, ilk önce bilgisayarı hangi amaçla aldığınızı düşünmeniz. Çünkü önemli olan, ihtiyaçlarınıza uygun bir bilgisayar satın almanız olacaktır.

Örneğin, sadece yazı yazmak veya sunum oluşturmak için, i7 işlemcili, yüksek fiyatlı bir bilgisayar yerine, i3 işlemcili veya daha düşük özellikte bir bilgisayar satın alabilirsiniz. 500-1000 TL arasında, ihtiyacınızı karşılayabilecek birçok marka ve modelde bilgisayar piyasada mevcut. Uygun bir fiyatlı bilgisayar sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Bunun yanında, daha fazla donanım isteyen bir bilgisayara sahip olmak da isteyebilirsiniz. Örneğin çizim veya video montajı gibi işlerle uğraşıyorsanız, sisteminizin donanımı üst düzey olmalı. Yani yeni bilgisayarınızı satın almadan önce, “neler yapıyorum, hangi ihtiyacım için bilgisayar bakıyorum?” sorusunu cevaplamanız gerekiyor.

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Eğer düşük bütçeli ve özellikleri yüksek bir bilgisayar almak istiyorsanız, ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek birçok bilgisayar bulunuyor. İyi özellikte bir bilgisayarın fiyatı 2.000 TL – 10.000 TL arasında olabilir. Önemli olan, “bu bilgisayar ile ne yapacacağım?” sorusunu cevaplamanız ve bu cevapla yola çıkmanızdır.

Bütçeye uygun ve iyi bir bilgisayar satin almak için Intel i3 – i5 işlemcili bilgisayarlara bakmanızı öneririz. Eğer düşük bir bütçeniz varsa ve beklentiniz uzun süre kullanabileceğiniz bir bilgisayarsa i5 işlemcili ürünlere bakmanızda fayda var. Yüksek performans ve daha hızlı bir işlemci için ise i7 bilgisayarlara yönlenmeniz sizin için iyi olacaktır.

Tabii özellikleri sadece işlemciyle kısıtlamamak gerekir. Bilgisayar satın almadan önce bilmeniz gereken başka önemli noktalar da var. Bu yazımızda bu noktalara da değineceğiz.

Hangi Özellikte Bilgisayar Bana Uygun?

İhtiyacınıza uygun olabilecek dizüstü veya masaüstü bilgisayar seçmeniz için, dikkat etmeniz gereken noktalardan bazıları da, donanımsal özelliklerdir. Bilgisayarınızın anlık hızına, aynı zamanda performansına önem veriyorsanız, üst segmentteki bilgisayarlara yönlenmeniz sizin için oldukça iyi olacaktır. Örneğin AutoCAD veya Solidworks programları ile çizim yapmak istiyorsanız sisteminizin donanımı çok iyi olmalıdır.

Çizim ve oyunlar için Minimum 8 GB RAM, Intel i3 veya i5 işlemci, 2 GB ekran kartı’na sahip donanımlı bir bilgisayar size rahatlıkla yetecektir. Eğer ihtiyacınızı düşünüp nasıl bir bilgisayar alacağınıza karar verdiyseniz, sırada bilgisayarı nereden alacağınız var.

Bilgisayarı Nereden? Nasıl Alabilirim?

Araştırdığınızda internet üstünden satılan bilgisayarların, mağazalara göre daha ucuz olduğunu göreceksiniz. Belirli platformlarda satılan birçok bilgisayar, kampanyalı fiyatları ile dikkat çekiyor. Size tavsiyemiz, belli başlı alışveriş sitelerini inceleyip ürününüzü belirledikten sonra satın almanız.

İnternet alışverişinin yanında, deneyerek satın alabileceğiniz fiziksel mağazalar da var. Bu mağazalarda da kimi zaman mağazaya özel indirimler karşımıza çıkabiliyor. Bu durumda mağazalara giderek, hem satış temsilcisiyle görüşmüş, hem de bilgisayarı detaylı olarak incelemiş olursunuz.

Müşteri temsilcisine veya teknik servisine ulaşamadığınız alışveriş sitelerinden alışveriş yapmayın. Aksi takdirde büyük sorunlar yaşayabilirsiniz. Ürününüzü güvenilir bir yerden sipariş ettiğinizi varsayalım. Ürün kargo firması aracılığıyla size ulaştığında anında kontrol etmenizi öneririz. Kargo firmalarında yaşanan sorunlar nedeniyle, bilgisayarınız size kırık veya zarar görmüş şekilde ulaşmış olabilir.

Free Dos Bilgisayar Aldım, Ne Yapmalıyım!

Bilgisayarı satın aldınız. Kontrol ettiniz ve sağlam olduğunu gördünüz. Bilgisayarınızda işletim sistemi yüklü değilse, bir sonraki adım lisans satın almak olacaktır. Günümüzde bazı bilgisayarlar Free Dos gelebiliyor. Satın almadan önce ürün detaylarında “Free Dos” şeklinde bir uyarı yazmakta. Ancak birçok kullanıcı bu yazıya dikkat etmeden, fiyatı ucuz olduğu için, kazayla bu cihazları satın alabiliyor.

Free Dos bilgisayarlar, internette lisans ücretleri düşürülerek satılan bilgisayarlardır. Bu durumda kullanıcılar istedikleri işletim sistemine uygun olarak lisans alabilirler.

Korkmanıza hiç gerek yok. Free Dos bilgisayar aldım! Neler yapmalıyım? gibi soruları kendinize sormaktansa, öncelikle hangi işletim sistemini kullanacağınıza karar verin. Örneğin günümüzde oyun, programlama ve modelleme gibi işlemlerin birçoğu Windows işletim sistemli bilgisayarlarla kolayca yapılabiliyor. Ayrıca son çıkan işletim sistemi sürümü Windows 10, yeni güncellemeleriyle birlikte ayrı bir keyif sunuyor.

Free Dos Bilgisayara İşletim Sistemi Nasıl Kurulur? 

Kararınızı verdiniz: Windows 10’lu bir bilgisayara sahip olmak istiyorsunuz. Bu durumda lisans satın alarak, yazılım sahtekarlığına maruz kalmıyorsunuz. Ayrıca lisanslı işletim sistemi kullanmanın, birçok avantajından ve özelliklerinden faydalanabiliyorsunuz.

İnternette yer alan crack’li (korsan) işletim sistemleri sebebiyle sayısız virus, haberimiz olmadan sisteme bulaşabiliyor. İşletim sistemini lisanslı aldığınızda ise, birçok avantaj ve özellik karşımıza çıkıyor. Lisanslı kullanıma teşvik etmek adına Microsoft,ülkemizde birçok çalışma yürütüyor. Birçok kampanya, kullanıcılara fırsat olarak sunuluyor.

Free Dos bilgisayarlar, lisanslı işletim sistemine sahip bilgisayarlara göre 200-300 TL ucuza satılabiliyor. Yani lisans ücreti düşürülmüş oluyor. Bizim tavsiyemiz ise lisanslı bir bilgisayar satın almanız. Ancak Free Dos aldığınızda da telaşa kapılmanıza gerek yok.

Windows 10’lu bir bilgisayarınızın olmasını istiyordunuz ancak Free Dos aldınız… Bu durumda yapacağınız işlemler oldukça basit: Windows lisans ücretlerini ödeyerek, işletim sisteminizi rahatlıkla bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Konuyla alakalı olarak gerek internette gerekse Microsoft’un sitesinde birçok döküman ve yönlendirme bulunuyor. İlgili kaynaklar yardımıyla bilgisayarınızın özelliklerine göre 20-50 dk. arasında işletim sisteminizi kurabilirsiniz.

Bilgisayar Aldıktan Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bu adıma kadar, bilgisayarınızı satın aldınız, lisanslı bir işletim sisteminiz var. Bilgisayarı aldıktan sonra dikkat etmeniz gereken, cihazınızı garanti dışı bırakmamaktır. Kullanıcıların birçoğu, cihazın içini kendi açarak, donanım yükseltmesi gerçekleştiriyor ancak bu durumda birçok firma, cihazı garanti dışı bırakabiliyor.

Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için, firmaların destek servislerine ulaşmanızda fayda var. Genelde çoğu bilgisayar, 2 yıl veya daha fazla garanti süresi ile satılıyor.

Ayrıca bilgisayar teknik desteğinin yanı sıra, Windows’un internet sitesinden de işletim sistemi hakkında bilgi veya yardım alabilirsiniz.

Lisanslı Program Kullanmaya Özen Gösterin!

Bilgisayar satın aldıktan sonra, lisanslı programlar kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Crack’li (korsan) programlar, virüslerin yayılmasındaki en büyük etken olarak gösteriliyor. Programları lisanslı satın alıp hem sisteminizi hem de dökümanlarınızı korumanızda fayda var.

Lisanslı program kullanımı, gerek bilgisayarınızın hızını yüksek tutmak gerekse sisteme virüs bulaşmaması adına oldukça önemli. Sisteminiz güncel dahi olsa, bazı programlar lisanslı satın alındığında görevini daha iyi yerine getirebiliyor. Dolayısıyla bilgisayar satın aldıktan sonra crack’li programlar yerine lisanslı program kullanmaya özen gösterin.

Gelişmiş Virüs Programı: Windows Defender Kullanın!

Bilgisayar satın aldıktan sonra maliyetlerinin yüksek olduğunu düşünerek virüs programlarına ücret ödemek istemeyebilirsiniz. Bu durumda Windows 10 ile beraber karşımıza çıkan ve tamamen ücretsiz olan Windows Defender’ı kullanabilirsiniz.

Windows Defender anlık ve tam koruma seçeneği, aynı zamanda güncel veritabanı ile virüslerin bilgisayarınıza bulaşmasını engelleyen önemli bir antivirüs programıdır. Günümüzde antivirüs programları aylık veya senelik ücret isterken Windows Defender tamamen ücretsiz olarak karşımıza çıkıyor. Ücretsiz olmasının yanı sıra gelişmiş bir veritabanına sahip olması da kullanılabilirliğini ve güvenilirliğini artırıyor.

Bakımlarınızı İhmal Etmeyin, Güncellemeleri Unutmayın!

Bilgisayarınızın performansını artırmak için, düzenli bakım yaparak bilgisayarınızı uzun yıllar daha verimli kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızın özelliklerini iyi öğrenip, bilgisayarınızı iyi tanıyıp ona göre program yüklemenizi öneririz. “Bilgisayarımın özelliklerini nasıl öğrenebilirim?” sorusuna da hemen cevap verelim:

  1. Alternatif 1: Başlat menüsünde iken Dxdiag yazmak ve programı çalıştırmak.
  2. Alternatif 2 :Windows işletim sisteminde alternatif olarak Windows + R tuşuna bastığınızda RUN(çalıştır) isimli programı çalıştırmak.
  3. Dxdiagyazıp enter tuşuna bastığınızda, bir kaç saniye sonra Dxdiag ekranında bilgisayarınızın özelliklerini görebilirsiniz.

Sahip olduğunuz bilgisayarın özelliklerinden yüksek bir sistem gerektiren programlar, bilgisayarınızda donmaya neden olabilir. Bu konuyu iyi bilen Windows, güncellemelere fazlasıyla önem veriyor. En son çıkan Windows güncellemesini yüklemeniz, bilgisayarınızın bakımında büyük bir önem taşıyor.

Bugün Teknovi’de bilgisayar satın alma rehberimizin yeni içeriği ile karşınıza çıktık. Bilgisayar satın alırken ve satın aldıktan sonra nelere dikkat etmemiz gerekir sorularını sizler için yanıtladık. Lütfen sorularınızı yorum olarak paylaşmaktan çekinmeyin.

1 YORUM

  1. Linux kullanmak gerekiyor.Windowsla ayni islevi gordukten sonra ayrica tamamen ucretsiz ve virusle alakasi olmayan bir sistem oldugundan dolayi linux kullanin.ayrica linux kullanici arayuzleri ubuntu veya kde olsun windows a cok benziyor.zorluk cekmezsiniz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.