Ana sayfa Bilgisayar Bilgisayarım Windows 10’u Çalıştırır mı?

Bilgisayarım Windows 10’u Çalıştırır mı?

PAYLAŞ

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10 popüler olmaya devam ediyor. Peki bilgisayarım Windows 10’u kaldırır mı? Windows 10 bilgisayarımda çalışır mı? Windows 10 hangi bilgisayarlarda çalışıyor? gibi soruların cevaplarını merak ediyor musunuz? Windows 10’un sistem gereksinimlerini paylaşıyoruz.

Temel olarak, eğer sisteminiz Windows 8.1 çalıştırıyorsa, şanslısınız. Genel olarak Windows 10’un, Windows 8.1’i çalıştıran çoğu bilgisayarda çalıştırıyor.. Ancak tabii ki bazı istisnalar var. Bazı PC işlemcileri ve donanım konfigürasyonları teknik ön sürümü desteklememekte. Buna az sayıda eski, 64-bit işlemciler ve bazı 32 GB ve tüm 16 GB cihazlar da dahil. Windows Store’a erişip, uygulamaları indirmek için bir internet bağlantısına, en azından 1024 x 768 çözünürlüğünde bir ekrana ve bir Microsoft hesabına ihtiyacınız var. Çoğu bilgisayar Windows 10’u kaldıracak gibi duruyor fakat yine de emin olmak için sistem gereksinimlerine göz atmakta fayda var.

Bilgisayarım Windows 10’u Çalıştırır mı?

Windows 10 hangi bilgisayarlarda çalışacak derseniz şöyle bir genelleme yapabiliriz :

Windows 10 için Sistem Gereksinimleri:

İşlemci: 1 Ghz ya da daha iyisi
Bellek (RAM): 1 GB (32-bit) ya da 2 GB (64-bit)
Sabit disk alanı: 16 GB boş yer
Ekran kartı: Microsoft DirectX 9 uyumlu, WDDM sürücülü bir ekran kartı
Ve bir Microsoft hesabıyla, internet bağlantısına ihtiyaç var.

windows-10u-bilgisayarim-calistirir-mi

Önemli notlar:

– Windows Store’da birçok erişime açık Windows 8.1 uygulaması yer almakta. Windows 10 deneme sürümü uygulamaları, Windows 8.1 ve 8 işletim sistemlerinde çalışmayacak. Aklınızda bulundurmalısınız ki, eğer Windows 10 deneme sürümünü yükleyip eski Windows işletim sisteminize geri dönmek isterseniz, bu uygulamaların bir kısmını geri yüklemek zorunda kalabilirsiniz.

– Cortana şu anda sadece İngilizce olarak ABD’de de aktif durumdadır.

– Deneme sürümünü indirdikten sonra, DVD’lerinizi Windows Media Player aracılığıyla oynatamazsınız.

– Eğer Windows 8.1 kullanıyorsanız ve son güncellemelerini yüklemediyseniz, Windows 10 deneme sürümünü de kullanamazsınız.

– Eğer içinde Media Center olan bir Windows 8 Pro kullanıyorsanız ve Winows 10 deneme sürümünü yüklediyseniz, Windows Media Center silinecektir.

– Deneme sürümü Windows RT 8.1 sürümlerinde çalışmaz.

– Windows 10 deneme sürümünde N sürümü bulunmuyor. Yani Windows 10 yüklerseniz ve hali hazırda bir N sürümü Windows kullanıyorsanız, N sürümü aktif olmayacak.

– Service Pack 1 olmayan bir Windows 7 kullanıyorsanız, Windows 10 deneme sürümünü sadece ISO dosyasını indirerek açabilirsiniz.

Windows 10 Hangi Dilleri Destekliyor?
İngilizce, Çince, Portekizce, Japonca, Rusça, Almanca, Fransızca, Fransızca, Korece, İtalyanca, İspanyolca, Flemenkçe, İsveççe, Fince, Türkçe, Arapça, Çekce ve Taice. Unutmayın ki eğer eski işletim sisteminiz bu dillerden biri değilse, Windows 10 sürümünde sadece kişisel dosyalarınız o dilde kalır. Uygulamalar ve Windows ayarlarının dilleri değişir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.