Ana sayfa Bilim Bilim insanları Yapay İnsan Kalbi Üretmeyi Başardı!

Bilim insanları Yapay İnsan Kalbi Üretmeyi Başardı!

PAYLAŞ

Uzun bir süredir çalışmaları devam eden yapay kalp çalışmaları sonunda başarıyla sonuçlandı. Bilim insanları Yapay İnsan Kalbi Üretmeyi Başardı

Massachusetts General Hospital’daki
 araştırmacılar uzun bir süredir insan hücrelerini kullanarak yapay kalp üretmeye çalışıyordu. Sonunda gerçek bir insanın kalbinden farkı olmayan, yapay kalp üretmeyi başardılar.

Bilim, Tıp ile birleşti ve son zamanlarda yapay organ çalışmaları tam gaz devam ederken, mutlu haber Massachusetts General Hospital‘dan geldi. Uzun zamandır yapay kalp için araştırmalar yapan araştırmacılar, amaçlarına ulaştı. Hücre araştırmaları yaparak insan derisinde bulunan hücreleri kullanıp, yapay insan kalbi üreten hastahane araştırmacıları, insan kalbiyle aynı çalışan, yapay kalp üretmeyi başardı. Yapay kalbi üretene kadar geçen zaman da, kalbin çalışma yapısından şekline kadar bir çok konuyu baz alan araştırmacılar, Araştırmacıların en çok zorlandığı kısım ise, kalbin şekli ve büyüme yönünü belirleyen dış bölümü tedarik edebilmekti.

Yapay insan kalbiBuna çözüm olarak organ bankasında başkasına nakil yapılamayacak durumda olan 73 kalp kullanan araştırmacılar, böylelikle bu kalplerden aldıkları dış kısmı da kullanıp, yapay ama birebir aynı çalışan kalp üretmeyi başardılar. Her ne kadar gerçek 73 insan kalbi kullanılsa da, aslında yapay üretilen dış kısımlarla da bu araştırma yürütülebilirdi. Ancak araştırmacılar, üretimin kısa zaman sürmesi adına, kalbin dış kısmını, nakil için uygun olmayan kalpleri toplayarak yaptı.

En çok merak edilen konu ise, bu şekilde yapay bir kalp gerçek insan vücuduna takıldığında çalışabilir mi konusu. Bu konuda şu anda herhangi bir çalışma yok. Ancak gerçek bir kalp naklinde, vücudun bu kalbi kabul etmesi gerekiyor. Yapay kalpte de aynı durum söz konusu olacağı için, bu ihtimalin oldukça zor olduğunu söyleyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.