Ana sayfa İlginç Deneyler Bir Dilim Pizza Bile Radyasyon Yayıyor!

Bir Dilim Pizza Bile Radyasyon Yayıyor!

PAYLAŞ
Bir Dilim Pizza Bile Radyasyon Yayıyor!

Yaşadığımız teknoloji çağıyla beraber insanlığı bekleyen olaylar da var. Bunlardan biri de radyasyon. Bir Dilim Pizza Bile Radyasyon Yayıyor!

Teknolojinin gelişmesi ile bir çok sektörde de durumlar değişti. Teknoloji kullandığımız cep telefonlarını, bilgisayarları, tabletleri değiştirdi. Hayatımıza yeni ürünler girmeye başladı. Tüm bunların yanında teknoloji mutfağımıza kadar girdi. Durum böyle olunca da ister istemez bazı konuların araştırılması gerekiyor.

Her ne kadar teknolojinin gelişmesi bazı alanlarda oldukça iyi olsa da bazı alanlarda zararımıza olabiliyor. Bizlere büyük getirisi olan teknolojik aletlerin yanı sıra zararı olan aletler de karşımıza çıkabiliyor. Televizyonlar değişti, bilgisayarlar değişti, buzdolapları, çamaşır makineleri ve hatta daha bir çok cihaz. Ancak aklınıza hiç bu cihazların bana zararı nedir? sorusunu getirdiniz mi. Bu haberimiz de aslında zararı büyük olan aletlerin hayatımızın büyük çoğunluğunu kapladığından bahsedeceğiz.

Bir Dilim Pizza Bile Radyasyon Yayıyor!

Sizi Brea Souders ile tanıştıralım. Kendisi bir çok kişiye göre farklı şeyleri fotoğraflayan bir fotoğrafçı. Sıradan bir fotoğrafçı manzaralar vs. çekerken Souders, termal kameralar yerleştirerek yiyeceklerin görüntülüyor.

Radyometrik Termal Kamera ile çekilen bir fotoğraf ise oldukça üzücü. Mikrodalgaların hayatımızda büyük bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Fotoğrafı çeken kişi de insanlara radyasyonun hayatımızda ne kadar çok olduğunu göstermek için bu yola başvurmuş.

Bir çoğumuz artık zamandan kazanmak ve daha sıcak yiyebilmek için yemekleri mikrodalga fırınlarda ısıtıyoruz. Ancak bakın ısıttığımız o yiyecekler de ne kadar radyasyon var. Farkında olmasak bile aşağıdaki şekilde var ;

foto-1 Bir Dilim Pizza Bile Radyasyon Yayıyor

Çekilen bu fotoğraf bunun en büyük kanıtı. İlginç olan ise yiyeceklerdeki radyasyon bazen kalıcı olabiliyor. Yukarıdaki fotoğraflara dikkatlice bakın. Mikrodalga fırından ilk çıkardığımız da radyasyon daha yüksek olabiliyor. Daha sonraları dağılsa da yine de yiyecekte radyasyon kalıcı olabiliyor.

Akıllı telefon alırken sar değerlerini merak ediyor ve soruyoruz. Çin malları ürünlerdeki sar değerlerinin fazla olduğunu biliyoruz. Telefonları baş ucumuza yaklaştırmamayı biliyoruz. Ancak hayatımızın en önemli ihtiyaçlarından yemek yeme ihtiyacını giderirken Yediğimiz Pizza Diliminin bile radyasyon yaydığını bilmiyorduk. Bu da büyük bir sorundu. Neyse ki artık öğrendik. Sanırım dikkat etmekte fayda var.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.