Ana sayfa Soru - Cevap Bitly Nedir? Bitly Ne İşe Yarar?

Bitly Nedir? Bitly Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Bitly veya sık görünen formatıyla Bit.ly Nedir? ve Bit.ly Ne İşe Yarar? sorularına ilaveten Bitly Ne demek? Bitly ile Para Kazanmak başlıklarıyla dünyanın en popüler link kısaltma servislerinden bir tanesi olan Bit.ly’yi ele acağız ve Bit.ly’nin ne işe yaradığını sizlere anlatacağız. Zaten ilk ipucunu verdik şimdi diğer detay bilgilerine geçelim.

Bitly veya sosyal ağlarda gördüğümüz şekliyle Bit.ly, bir link kısaltma, URL kısaltma servisidir. Bitly tamamen ücretsizdir. Hiçbir ücret ödemeden istediğiniz linki kolayca kısaltabilirsiniz. Ancak Bitly’yi diğer link kısaltma servislerinden ayıran bazı özellikleri var. Bunlardan ilki ; Bitly ile kısalttığınız linklere kaç kere tıklandığını, hangi ülkeden tıklandığını görebiliyorsunuz.

Bitly, 2009 yılına kadar Twitter’ın resmi link kısaltma servisiydi. Yani Twitter’da bir link paylaştığınızda Bitly bunu otomatik olarak kısaltırdı. Ancak daha sonra Twitter, kendi link kısaltma servisini devreye soktu. Bir Amerikan şirketi olan Bitly, Amerika’nın en iyi internet siteleri arasında yer alıyor ve ayda 600 milyondan fazla link Bitly ile kısaltılıyor.

bitly-nasil-kullanilir

Bitly Ne İşe Yarar?

Bit.ly’nin ne işe yaradığını, Twitter çok güzel özetliyor. 140 karakterlik sınır içerisinde hem bir şeyler yazmak hem de link vermek gerektiği zaman Bitly imdadınıza koşuyor ve 60-70 karakterlik bir linki, kolayca 10-15 karaktere düşürebiliyor. Bu sayede size daha çok alan kalıyor.

Ayrıca Bitly’nin çeşitli sosyal medya paylaşım yazılımlarında da desteği var. Bu sayede sitenize gelen trafiği sadece link bazında inceleyebiliyor, hangi ülkeden kaç kişi tıklamış görebiliyorsunuz.

Bitly’nin Google Chrome tarayıcı için uzantısı ve iPhone, Android uygulaması da bulunmaktadır. Bu sayede farklı platformlardan link kısaltma hizmeti Bitly’i kullanabilirsiniz.

Bitly İle Para Kazanmak

Evet Bitly’nin önemli farklarından birisi de para kazandırması. Bitly ile kısalttığınız linklerden tıklama esasına göre para kazanabiliyorsunuz. Yani insanlara ne kadar çok tıklatırsanız, o kadar çok para kazanıyorsunuz. Fakat bu rakam o kadar küçük ki uğraşamaya değer bulur musunuz, orası size kalmış.

Bitly İle Nasıl Link Kısaltılır?

bitly-logosuBitly ile link kısaltmak için üye olmaya ihtiyacınız yok. Ancak üye olursanız, linke kaç kişinin tıkladığını takip edebilirsiniz.  Bu yüzden üye olmanızı tavsiye ediyoruz. Şimdi gelelim bu işlemin nasıl yapılacağına.

1- Kısaltmak istediğiniz bir link belirleyin : biz burada http://www.teknovi.com/htc-one-e8-icin-android-5-0-lollipop-guncellemesi/ bu linki belirledik. Gördüğünüz gibi son derece uzun.

2- Bitly.com’a girin ve sağ üst kısıma kısaltmak istediğiniz bu uzun linki yapıştırın ve SHORTEN butonuna basın.

bitly-ile-link-kisaltmak

3- Aşağıda da görmüş olduğunuz gibi işlem tamamlandı ve o uzun link kısa bir formata dönüştü. Artık bu linki istediğiniz sosyal ağda rahatça karakter sınırlamasına takılmadan kullanabilirsiniz.

Screenshot_2

– Bu anlatımda oluşturduğunuz link : http://www.teknovi.com/htc-one-e8-icin-android-5-0-lollipop-guncellemesi/
– Bitly’nin kısalttığı link : http://bit.ly/1btLXgy

2 YORUMLAR

  1. Teşekkür ederim faydalı bilgi için, bir sorum olacaktı, peki bu *.ly linki ne kadar süre geçerli kalıyor yani 5 sene sonra hala çalışıyor mu ?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.