Ana sayfa Bilim Bu Problemi Doğru Çözen 93 Aylık Emekli Maaşı Kazanacak!

Bu Problemi Doğru Çözen 93 Aylık Emekli Maaşı Kazanacak!

PAYLAŞ
Bu Problemi Doğru Çözen 93 Aylık Emekli Maaşı Kazanacak

Bir emekli öğretmen tarafından hazırlanan ve okunuşundan, yazmasına kadar zor olan Bu Problemi Doğru Çözen 93 Aylık Emekli Maaşı Kazanacak!

Samsun’da yaşayan emekli öğretmen tarafından sorulan bir soruyu bilenler öğretmenin 93 aylık emekli maaşını almaya hak kazanacak. 60 yaşındaki emekli öğretmen Aydın Cerit, eşi benzeri olmayan bir matematik problemi hazırladı.

Aklına gelen bir problemi kağıda döken öğretmen, bu  problemi çözenlere ödül vereceğini duyurdu. Cumhuriyetin 93. kuruluş yılına özel 93 basamaktan oluşan sayının okunması ve yazılışı elbet kolay olmadı. Matematik üzerine araştırmalar yapan ve bu araştırmalarını insanlarla paylaşmayı seven öğretmen, Soruyu yaklaşık yarım günde hazırladığını belirtiyor.

Bu Problemi Doğru Çözen 93 Aylık Emekli Maaşı Kazanacak!

Hazırlığı yarım gün süren sorunun gerek çözümü gerek okunuşu bir hayli zor. Bu yüzden de Aydın Cerit, 5 aralık 2016 tarihini işaret ederek, Bu tarihe kadar problemi çözen kişi 93 aylık emekli maaşımı alacak dedi. Emekli matematik öğretmeninin hazırladığı soruyu merak edenler olabilir. İşte cevabı merak edilen o soru;

Merak edenler için şunu da belirtelim. Emekli öğretmen tarafından hazırlanan bu soruyu çözecek kimse ortaya çıkmamış. Zaten söylenene göre Türkiye de bu dünya da bu soruyu çözebilecek kimse yok.

soru

Yine de ben çözerim diyorsanız işte sorunun görselide yukarıda yer alıyor. Aslına bakarsanız Asal sayıların formülü henüz bulunmadığı için bu soruyu çözmek pek mümkün değil. Ancak yine de şansını deneyecekler varsa buyursun.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.