Ana sayfa İnternet Canlı Yayında Muz Yediği için Banlandı!

Canlı Yayında Muz Yediği için Banlandı!

PAYLAŞ
Canlı Yayında Muz Yediği için Banlandı

Canlı yayın servislerinde yaşanan bazı olaylar sosyal medya da fazlasıyla konuşuluyor. Bu sefer Kadın yayıncı Canlı Yayında Muz Yediği için Banlandı!

İnternet üzerinde canlı yayın platformlarının bir çoğunda garip olaylar karşımıza çıkabiliyor. Özellikle Twitch gibi platformlarda oyun dışında yapılan canlı yayınlarda banlanmak an meselesi hale gelmiş durumda. Canlı yayın platformları moderasyon yaparken anlık moderasyon sistemleri uyguluyor. Bu durumda bazen küfürler veya yayınlardaki enteresan durumlara da anında karşılık veriliyor.

Daha öncesinde bir çok örneğini gördüğümüz yasak olaylarına bir yenisi daha eklendi. Çin’in popüler canlı yayın servislerinden birisinde meydana gelen olayda Çinli yayıncı, yayın sırasında muz yediği için banlandı. Olay sonrasında canlı yayın servisinde bir çok kullanıcıya farklı farklı moderasyonlar uygulandı.

Canlı Yayında Muz Yediği için Banlandı!

Çinli canlı yayın servisi başlangıçta konu ile ilgili açıklamalar yapmadı. Ancak yaşanan olay ile beraber YouKu isimli canlı yayın servisinde yaşanan olay sosyal medyanın gündemine oturunca açıklamalar yapıldı. Kadın yayıncıların bu aralar bu tarz durumlar ile izleyici çektiğini savunan canlı yayın servisi, bu tarz moderasyonların devamlı yapılacağını belirtti.

banlam-2

Canlı yayın servisinin elde ettiği verilere göre internet sitesinde genel olarak erkek izleyiciler olduğu için, kadın yayıncılar izlenmeyi arttırmak için bu tarz şeyler yapıyor. Bu durumda da etik olmadan ilk sıralara yükselmek mümkün hale geliyor.

Konu ile ilgili arka arkaya gelen açıklamaların sonuncusuna baktığımız zaman canlı yayın servisinin %26’sının 18 yaşından küçük izleyicilerden oluşması ön planda tutuluyor. Canlı yayın servisinde etik tutumlar için bu tarz moderasyonların gerekliliği savunuluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.