Ana sayfa Soru - Cevap /cgi-sys/defaultwebpage.cgi Hatası Çözümü

/cgi-sys/defaultwebpage.cgi Hatası Çözümü

PAYLAŞ

Soru – Cevap yazı serimize bu kez daha önce değinmediğimiz bir alan olan sunucu ve hosting konularına giriyoruz. İlk internet sitemi açtığımdan beri karşılaşmadığım bir hata ile karşı karşıya kaldım. Bir internet sitemi yeni bir sunucuya taşıdım, yedeklerimi yükledim, veritabanı ayarlamalarımı yaptım ancak site adresini tarayıcıya yazdığımda ana sayfanın beni direkt olarak www.[siteadresi].com/cgi-sys/defaultwebpage.cgi bu sayfaya yönlendirdiğini gördüm.

Öncelikle başlamadan önce bunun ölümcül bür hata olmadığını belirtmek istiyorum ki biraz rahatlayın. Bu hata DNS yönlendirmesi sebebiyle ortaya çıkıyor ve geçici bir durum.

Böyle bir hata ile karşılaşınca insan ister istemez FTP dosyalarından şüpheleniyor tabii ki. Şahsen benim aklıma doğrudan index dosyası geldi ancak durum öyle değil. Bu hata genel olarak yeni yönlendirilmiş DNS’ler sebebiyle ortaya çıkıyor. Kendi yaptığım aramalarda genellikle cPanel / WHM hatası olarak bahsediliyor ancak benim sunucumda cPanel yüklü değildi. Yani sadece cPanel’e özgü bir hata değilmiş.

Sorun httpd.conf dosyanın, henüz güncellenmemiş olmasından kaynaklanıyor. DNS bilgilerinizi içeren bu dosyayı elle güncelleyebilir veya DNS’lerinizin oturmasını bekleyebilirsiniz. httpd servisini güncellemek için şu komutu kullanabilirsiniz ;

[su_note radius=”0″]# service httpd restart[/su_note]

Ancak artık şans mıdır yoksa tesadüf eseri DNS’ler tam o an mı güncellendi bimiyorum fakat bu hata benim başıma geldiğinde sunucuya restart komutu verdim, sunucu açıldığında hata da gitmiş oldu. Yani ben herhangi bir komut girişi yapmadım. Umarım bu basit sorunu halletmenize yardımcı olabilmişimdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.