Ana sayfa Marstan Çin Mars’a Uzay Aracı Gönderecek!

Çin Mars’a Uzay Aracı Gönderecek!

PAYLAŞ

Mars konusunda çalışmalar yürüten Çin Mars’a Uzay Aracı Gönderecek! Çin Ulusal Uzay idaresi Mars projesi hakkında açıklamalar da bulundu!

Kısa zaman önce Mars’taki çalışmalar hakkında önemli açıklamalar da bulunan Çin Ulusal Uzay İdaresi Mars projesini resmi olarak onayladıklarını ve Mars çalışmalarının resmi olarak onaylandığını belirtti. Amerikanın Mars’a araç yollaması sonrasında Çin, Mars’a araç gönderen ikinci ülke olacak.Amerikanın çalışmalarının devam ettiği sıralarda Çin’in de Mars yolculuğu sonrasında kızıl gezegen hakkında geniş kapsamlı raporlar elde edilmiş olacak.

Nasa’nın uzay hakkında yaptığı araştırmaları biliyoruz. Amerika Mars’a ilk giden ülke olmuş, hatta marsa gönderilen robot selfie çekip göndermişti. Özellikle de son yıllarda uzay keşifleri konusunda iddialı, Çin Ulusal Uzay İdaresi (CSNA), Mars konusunda kesin kararı verdi. Uzay araştırmalarının bir yenisi Mars görevi CNSA tarafından gerçekleştirilecek.

Çin Mars’a Uzay Aracı Gönderiyor

Çin 2CNSA’nın başında yer alan Xu Dazne düzenlediği basın toplantısında, 2020 yılında Çin devleti tarafından Mars’a araç göndereceğini söyledi. 1 yıl süren yolculuk sonrasında Burada araştırmalar yapan araç, bilgileri dünyaya gönderecek. Uzay aracının boyutu oldukça küçük aslında. Ancak donanım anlamında Çinli mühendislerin büyük başarısı var. CSNA’nın hedeflediği tarih 2020. Yani bu tarihte Mars’a araç gönderilecek.

Tahminlere göre 1 sene süren yolculuk sonrasında uzay aracı başarılı bir şekilde Mars’a iniş yaparsa, 2021 yılında Çin devleti de Mars hakkında kapsamlı raporlar elde etmiş olacak. CSNA’nin 10 yıl süren Mars görevi sonrasında Nasa’da ilk anstronotlarını göndermeyi amaçlıyor. Bakalım Çin ulusal Uzay idaresi ne tür çalışmalar yürütecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.