Ana sayfa Soru - Cevap Cortana Nedir? Cortana Ne İşe Yarar?

Cortana Nedir? Cortana Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ
Cortana Nedir?

Windows Phone’un yaygınlaşmasıyla sıkça karşımıza çıkan Cortana nedir ve Cortana ne işe yarar? sorusu ve cevapları sitemizde.

Cortana yazılımı aslında bir sesli asistandır. Sesli komut üzerine çalışan, sesinizi algılayarak size yardımcı olan bir yazılımdır ve Microsoft‘a aittir. İlk olarak Windows Phone işletim sistemi için geliştirilmiştir. Cortana ne demek şimdi ona bakalım.

İlk olarak kıyaslama yapmak gerekirse iOS işletim sisteminde ve şu aralar Mac cihazlarda yer alan Siri ile kıyaslayalım. Biliyorsunuz ki, Cortana Siri’den daha önce bilgisayarlara geldi. Bu yüzden aslında oldukça büyük avantajı var. Ayrıca Siri’ye göre Cortana daha fazla işlem yapabiliyor. Windows 10 ile tam uyumlu çalışan Cortana, gelecekte ülkemizde aktif olarak karşımıza çıkacak.

Cortana Nedir?

Cortana, Microsoft tarafından Windows Phone 8.1 için geliştirilen, yapay zekaya sahip akıllı bir asistandır. iPhone’daki Siri uygulamasıyla benzerlik taşıyan program, Windows 10 işletim sisteminde de geliştirilerek yer alacaktır. Burada ipucunu vermiş olduk. Cortana sesli asistan, Windows 10 işletim sisteminin hem masaüstü hem mobil versiyonunda yer alacak.

Cortana Ne İşe Yarar?

iOS’taki Siri gibi işlev görecek olan Cortana, akıllı telefonunuzu, tablet bilgisayarınızı ve masaüstü bilgisayarınızı sesli olarak kullanmanızı sağlayacak. Erişilebilirlik adına yeni bir fonksiyon katacak olan Cortana, ilerleyen günlerde çok daha sık gündeme gelecek. Cortana ne demek sorusunu cevaplandırdık. Şimdi diğer özelliklerine bakalım.

cortana-ne-ise-yarar

İsmini Microsoft’un Halo video oyunları serisinden alan Cortana, ilk defa 2 Nisan 2014 tarihinde tanıtılıp o günden bugüne de geliştirilmiştir. Microsoft tarafından Windows Phone, Windows işletim sistemleri ve Xbox One konsollarında kullanılacak olan Cortana’nın bu yıl tüm dünya tarafından denenmesi bekleniyor. Cortana’da hatırlatıcılar, doğal ses tanıyıcı özellik, komutlar, soru cevap özelliği ve dahası yer almaktadır.

Bing Search‘ün yerini alması beklenen akıllı uygulama aynı zamanda müzik tanıma servisine de sahiptir. Eğlenceli özellikler de barındıran Cortana’da yazı – tura atma şansınız dahi mevcut. Foursquare ile de entegre çalışan program gelecekteki Windows sistemlerinin tamamında kullanılacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.