Ana sayfa Soru - Cevap Debian Nedir? Ne İşe Yarar?

Debian Nedir? Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Debian Projesi tüm dünyanın farklı bölgelerinde bulunan gönüllü kişiler tarafından hazırlanmakta olan tamamen özgür bir Linux dağıtımıdır. Linux dağıtımları arasında en yaygın olarak bilinen Debian, Mepis, Ubuntu, Yoper, Knoppix, Libranet, Linspire, Xandros ve Adamantix gibi GNU/Linux dağıtımlarına kaynak olmakla birlikte arama motoru Google gibi internet kullanıcılarının iyi tanıdığı internet siteleri tarafından da tercih edilmektedir.

Debian‘ın çalıştığı farklı işletim sistemleri çekirdekleri ve i386, AMD64, PowerPC, SPARC, DEC Alpha, ARM, MIPS, HPPA, S390, IA-64 ve diğer bilindik donanım platformları için de çalışabilmektedir.

Bir diğer Linux dağıtmı olan Ubuntu hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için : Ubuntu Nedir? Ne İşe Yarar?

debian-purple

Destek sunduğu donanım ve işlemci çekirdeklerinin oldukça geniş kapsamlı olmasının yanında Debian ek olarak kendi içinde dağıtım süreci içinde yer alan tüm yazımlarının kendi özgür lisanslarına “Debian Sosyal Sözleşmesi” adı altında sahip olabilmesi ile özgürlüklerin denetlenmesi adına çalışmalar sürdürmektedir.

Sürüm güncellemesi yapabilmek için 15000’i aşkın paket içeriği ile zengin güncelleme paket depoları sayesinde, belirlenmiş olan uygulamaları kurabilmek ya da yeni sürüm güncellemelerini yapabilmek oldukça pratiktir.

Aptspy ve netselect-ap araçlarını kullanarak konumuzuna en yakın depoyu seçerek sistemi devamlı olarak güncel bir şekilde tutabilmeniz mümkün olabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.