Ana sayfa Soru - Cevap DigitalOcean Nedir?

DigitalOcean Nedir?

PAYLAŞ

Eğer bir blog sahibiyseniz veya geliştiriciyseniz son dönemlerde DigitalOcean firmasını duymuş olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bulut sunucu kavramının oldukça yaygınlaştığı günümüzde, bulut hizmeti sunan firmaların sayısı her geçen gün artmakta. Ancak bunlar arasında çeşitli farklılıklar sunanlar da mevcut. DigitalOcean, farklı hizmet sunan firmaların başında geliyor.

Sistem mantığı olarak bir ilk veya daha önce yapılmamış bir şey sunulmuyor ancak fiyat / performans oranı olarak ele aldığımızda, DigitalOcean için kesinlikle farklı bir servis diyebiliriz.

Digital Ocean Nedir?

DigitalOcean, bir bulut hosting servisidir. VPS sunucu hizmeti sağlayan firma, fiyatları ve kullanım özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. KVM altyapısı kullanarak VPS sunucu hizmeti sağlayan firmanın başlangıç paketi aylık sadece 5 dolarlık bir fiyata sahip. İhtiyaçlarınıza göre seçebileceğiniz 9 farklı paket bulunuyor. Her bir paketin fiyatı, sunduğu özelliklere göre oldukça makul.

Paketler

Başlangıç paketi sadece 5 dolar. 5 doların içerisinde 512MB Ram, 1 işlemci çekirdeği, 20GB SSD disk ve 1TB trafik bulunuyor. Bu denli uygun fiyata, diğer firmalardan herhangi bir hizmet alınması söz konusu değil. Üstelik ister 5 dolarlık giriş paketi olsun, ister 640 dolarlık en seviye paket olsun, paketler arasında bir ayrıcalık, bir öncelik bulunmuyor.

Ancak yine de tavsiye edilen paket olarak aylık 10 dolarlık paketi önermekteyiz. Aylık o dolara şöyle bir paket alınması mümkün ; 1GB Ram, 1 işlemci çekirdeği, 30GB SSD disk ve 2TB trafik.

Paketlerin önemli bir özelliği de aralarında hızlıca geçiş yapabiliyor oluşunuz. Örnek vermek gerekirse barındırdığınız siteye bir gün aşırı bir yoğunluk olduğunda birkaç saniye içerisinde hemen bir üst pakete geçerek performans artışı sağlayabiliyorsunuz.

Diğer paketlere ise şu şekilde ;

digital-ocean-paketler

Kurulum

Kurulumun çok önemli avantajları var. İstediğiniz paket için ödeme yaptıktan sonra ilk kurulum sadece 55 saniye sürüyor. Yani 1 dakikanın bile altında. Kurulum yapmadan önce çeşitli Linux dağıtımlarını seçme şansınız var. Yani hangi Linux dağıtımını kullanmak istiyorsanız o kuruluyor. Sürüm çeşitliliği ise oldukça fazla. Ubuntu, Fedora, Debian, CentOS, CoreOS gibi dağıtımların her birinin farklı sürümlerini seçebiliyorsunuz.

Bunun haricinde WordPress, Drupal ve Magento gibi CMS sistemlerin de kurulumda direk olarak hazır olmasını belirtebiliyorsunuz.

Sunucu lokasyonu olarak seçebileceğiniz 5 farklı bölge var. New York, San Francisco, Singapur, Londra ve Amsterdam olmak üzere bu 5 bölgedeki veri merkezlerine tek tek hız testi yapabiliyor ve bölgenize en iyi hızı sağlayan veri merkezinden sunucunuzu oluşturabiliyorsunuz. Türkiye için konuşacak olursak Amsterdam, Türkiye’ye coğrafi olarak yakınlığı itibariyle daha memun edecektir.

digital-ocean-kurulum

Teknik Destek

DigitalOcean’ın ana sayfasında yer alan “geliştiriciler için” kelimesinden de anlaşılabileceği gibi her işinizi yaptırabileceğiniz bir teknik ekip yok. Sunucu size boş bir şekilde veriliyor. SSH bağlantısı üzerinden sunucuyu nasıl kullanmak istiyorsanız kullanabiliyorsunuz. Genel destek anlamındaki ihtiyaçlarınız Ticket sistemi ile kısa süre içerisinde yanıtlanıyor.

Topluluk / Forum

DigitalOcean içerisinde giriş yaptıktan sonra faydalanabileceğiniz dersler var. Topluluk menüsü altında aslında bildiğimiz bir forum sistemi mevcut. Görüntü olarak farklı olsa da insanlara soru sorabildiğiniz, başka insanların sorularını ve çözümlerini okuyabildiğiniz, direkt olarak DigitalOcean tarafından oluşturulmuş derslere ulaşabildiğiniz bir bölüm mevcut. Buradan diğer kullanıcıların anlatımlarına göre ihtiyacınız olan teknik desteği sağlamanız mümkün.

digital-ocean-destek

Yedekleme

Yedekleme burada 3 şekilde mümkün. İlk olarak kendiniz sunucu içerisine erişip, dosyaları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. İkinci olarak sunucu fiyatına %20 ekleyerek sistemin sizin adınıza düzenli yedek almasınız sağlayabilirsiniz. Son bir yöntem olarak ise sunucunun direkt olaraj imaj dosyasını oluşturabilirsiniz. Sunucunun imaj dosyasını oluşturmak aynı zamanda mevcut sunucudan bir tane daha oluşturmanıza olanak tanımaktadır.

Ödeme Yöntemleri ve Bakiye

DigitalOcean’a PayPal ve kredi kartınız ile ödeme yapmanız mümkün. Her kullanıcının bir referans linki oluyor. Başkasının referans linki ile kayıt olursanız, referans linki sahibine 10 dolar kazandırmış oluyorsunuz. Bunun dışında çok sayıda indirim kuponu bulunuyor. Sisteme kayıt olup ilk ödemenizi yaptığınız anda DigitalOcean hesabınıza +10 dolar yüklüyor. Yani 5 dolar yüklediğinizi varsayarsak, DigitalOcean’ın verdiği +10 dolar ile birlikte, giriş paketi VPS sunucuyu 3 ay kullanabiliyorsunuz.

Aylık paket fiyatları haricinde bir de saatlik fiyatlar var. Dilerseniz saatlik, dilerseniz aylık ödeme yöntemini seçebiliyorsunuz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.