Ana sayfa Drone DJI, Yeni Uçan Aracını Duyurdu : Inspire 1

DJI, Yeni Uçan Aracını Duyurdu : Inspire 1

PAYLAŞ

Profesyonel hava araçları ile RC hobiyi bir adım öne taşıyan DJI, yeni hava aracı Inspire 1‘i duyurdu. Daha önce Phantom modeliyle bir ilke atan firma FPV özelliğini seri üretim şeklinde sunan öncü firmalardan olmuştu. Inspire 1 modeli ile ise bu deneyimi çok daha üst noktalara taşıyor. Dün yapılan etkinlikte resmi olarak lanse edilen DJI Inspire 1, şimdiye kadar seri üretim şeklinde sunulmamış özellikleri tek bir pakette birleştiriyor.

Bu tarz hava araçları drone veya quadcopter olarak adlandırıyor. Gövdeye bağlı koy sayısı genellikle 4 oluyor. Türkçe’de bir kelime karşılığı yok ne yazık ki. Çok kanatlı helikopter en mantıklı karşılığı diye düşünüyoruz.

dji-inspire-1-yazi-ici-fotograf

DJI Inspire 1, uçmaya başladığında daha iyi görüntü alabilmek için kollarını yukarıya, gövdesini aşağıya alıyor. Üzerinde yer alan kamera 4K çözünürlükte video kaydı yapabiliyor. 4K çözünürlükte 30fps, 1080p yani Full HD çözünürlükte ise 60fps video kaydı yapabiliyor. Kumandaki üzerinden iPad ve iPhone gibi cihazlarla görüntüyü anlık olarak aktarabiliyor ve kameranın özellikleri istenildiği gibi ayarlanabiliyor. 360 derece dönüş yeteneğine sahip olan kamera tam analmıyla profesyonel çekimler yapılmasına olanak tanıyor.

dji-inspire-1-yeni-drone-kumandasi

Yukarıda yer alan fotoğrafta ise DJI Inspire 1‘in yine yenilikçi bir özelliği aktarılmaya çalışıyor. Eğer arzu edilirse aracı 2 kişi kullanabiliyor. Bir kişi sadece uçuşla ilgilenirken, diğer pilot sadece kamera işlevleri ile meşgul oluyor.

DJI Inspire 1’in üzerinde yer alan GPS modülü sayesinde araç kumanda menzilinden çıkarsa GPS ile kalktığı noktaya veya sizin olduğunuz noktaya iniş yapabiliyor.

Sahip olduğu pervane sayısı ve boyutu düşünüldüğünde bu tarz araçların kapalı ortamlarda uçurulması pek tavsiye edilmez. Ancak DJI Inspire 1’de kapalı ortamlarda güvenli olarak uçmak için Optical Flow Positioning System adı verilen bir sistem var.

DJI Inspire 1’in tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz :

Fiyatı el yakacak düzeyde. Tek kumandalı model 2899 Dolar, iki kumandalı model ise 3399 Dolar olarak belirtiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.