Ana sayfa Soru - Cevap DPI Nedir? DPI Değiştirmek Ne İşe Yarar?

DPI Nedir? DPI Değiştirmek Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

DPI, Dots per inch kelimesinin kısaltılmış haline verilen isimdir. İnç karedeki nokta sayısı anlamına gelmektedir. Bir inç olarak belirtilen oran 2,54 cm’lik bir alanda yer alan noktaların sayısına denilir. Bir inçlik kareye ne kadar fazla nokta sığdırılırsa o kadar kaliteli sonuçlar elde edilmektedir.

Nokta sayıları arttığı takdirde 1 inç karelere sığabilmesi için noktaların daha da küçülmesi gerekmektedir. Bu durumda bir inçlik bir kareye ne kadar fazla ufak nokta ile dolum yaparsanız baskı kaliteniz de doğru orantılı olarak fotoğraf kalitesinde ortaya çıkarak noktalamaların tamamen görünmez olmasına yol açar.

DPI (1)

Örneğin 72 DPI bir inçlik kare toplam 72 kare anlamına gelmektedir. Elinizdeki işlerin kalitesini ayarlayabilmek için bu DPI ayarlarına ve bilgilerine ihtiyacınız olmaktadır. Tipik bir PhotoShop ya da Corel çalışmalarınız için 72 DPI’da çalışmanız yeterli olacaktır.

Daha büyük işleriniz için bu DPI ayarları da artmaktadır. Örneğin aynı yazılımları kullanarak daha büyük işler üzerinde çalışacaksanız 300 DPI‘da çalışmanız gerekmektedir.

DPI aynı zamanda bilgisayar farelerinin hassasiyeti olarak da kendini gösterir. DPI değerini artırmak imlecin daha hızlı hareket etmesini, DPI değerini azaltmak ise imlecin daha yavaş hareket etmesini sağlar. Örneğin bir bilgisayar oyununda dürbünlü uzak mesafe tüfeği kullanıyorsanız DPI ayarını azaltmak işine yaracaktır. Bu sebeple profesyonel oyuncu farelerinde DPI değerini hızlı bir şekilde değiştirmek için fare üzerinde DPI değişimine atanmış tuşlar bulunur.

oyuncu-faresinde-dpi-degistirme-tusu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.