Ana sayfa Soru - Cevap Driver Nedir? Ne İşe Yarar?

Driver Nedir? Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Bilgisayarlarımızın donanım aygıtlarıyla iletişim kurmasını sağlayan yazılımlara genel bir kavram olan Driver (Sürücü) denir. Örneğin sürücüsü olmadan herhangi bir video kartı veya yazıcıyı çalıştırmak mümkün olmayabilir. Çalışsa bile tam performansıyla ve kendine has özellikleriyle değil en temel düzeyde çalışır. O yüzden sürücülerimizi sürekli olarak güncel tutmamız gerekiyor.

Driverları (Sürüceleri) Nasıl Güncelleyebilirim?

Bilgisayarınızdaki Sürücüleri güncel tutmak için yapılmış programlar mevcut. Bu programları kullanarak güncellemesi gereken sürücüleri tespit edip, güncellemeyi kolayca sağlayabilirsiniz. Arama motorlarında kısa bir araştırma yaptıktan sonra bu programlara ulaşabilirsiniz. İkinci bir yöntem olarak Windows Update kullanarak sürücülerinizi kolayca yükleyebilirsiniz.

Ancak sürücüleri otomatik bulup güncelleyen yazılımlar yerine, donanımlarınızın üretici sayfasını ziyaret ederek bir kaç dakikanızı ayırarak kendi sürücünüzü kendiniz indirip kurmanız daha faydalı olacaktır.

driver-nedir-ne-ise-yarar-driver-kurulumu

Windows Aygıtınız için Sürücüyü Bulamazsa?

Bazen, Windows aygıtlar için sürücü bulamayabiliyor. Bu yüzden, aygıt sürücünüzü veya güncelleştirme için üretici web sitelerini ziyaret ederek kontrol edebilir ve aygıtla birlikte sunulan yazılımı yükleyebilirsiniz.

Donanım ve Aygıt Sorun Gidericisini Çalıştırma

Bilgisayarınıza yüklenen yeni bir  donanımla ile sorun yaşıyorsa, sorunu gidermek için Donanım ve Aygıt Sorun Gidericisini kullanabilirsiniz. Bu şekilde problemleri ve sorunları tespit edebilir ve bilgisayarınıza takılan donanımın düzgün yüklenebilmesini sağlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.