Ana sayfa Soru - Cevap Dropbox Nedir? Dropbox Ne İşe Yarar?

Dropbox Nedir? Dropbox Ne İşe Yarar?

PAYLAŞ

Bulut teknolojilerinin hızla yaygınlaşması ve sürekli olarak depolama ihtiyacının artması sebebiyle kullanıcıların karşısına çıkan bulut depolama çözümlerinin en popüler olanlarından bir tanesi olan Dropbox, bugün ki Soru – Cevap yazımızın konuğu oluyor.

Dropbox 2008 yılında duyurulan bir bulut depolama çözümüdür. Bulut depolama denmesinin en önemli sebebi, hemen her platformdan Dropbox’a ulaşabiliyor olunmasıdır. Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Windows Phone gibi tüm mobil ve masaüstü işletim sistemlerinden kullanılabilen Dropbox, yedeklediğiniz dosyalara tüm cihazlarınızdan ulaşma imkanı sunar.

Depolama haricinde kullanıcıların ihtiyaç duyduğu bir diğer özellik olan paylaşma özelliği de yine Dropbox’ın sunduğu özellikler arasında yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse, kişisel veya kurumsal Dropbox hesabınızda yer alan bir belgeyi, dosyayı bir başkasına göndermek istediğinizde yine Dropbox’ı kullanabilirsiniz. Dropbox, paylaşmak istediğiniz dosyaya bir URL yani link tanımlar ve bu linki paylaşmanız halinde özel alanınızdaki sadece o dosyayı paylaşmış olursunuz.

dropbox-nedir-dropbox-ne-ise-yarar-2

Dropbox, ücretsiz bir servistir ancak ilk etapta sadece 2GB’lık bir alanı ücretsiz olarak verir. Tüm akıllı telefonlar ile uyumlu olan Dropbox uygulaması, çektiğiniz fotoğrafları ve videoları otomatik olarak yedekler. Böyle bir kullanımda 2GB’lık alan oldukça az gelecektir tabii ki. Ancak zaman zaman yapılan çeşitli kampanyalar ile kullanıcılara 1 yıl veya 2 yıl kullanmaları için daha yüksek kapasiteli alanlar verilebiliyor. Örnek vermek gerekirse Samsung’un bazı akıllı telefonlarını aldığınızda, Dropbox’tan 50GB’lık bir alan sahibi olabiliyorsunuz. Daha önce bir hesabınız varsa bu 50GB, önceki kotanızın üzerine ekleniyor.

Tabii direkt olarak bir ücret ödeyerek de alanınızı artırabiliyorsunuz. Aylık 9,99 dolar ödeyerek Dropbox üzerinden 1 TB (1024 GB) depolama alanına sahip olabiliyorsunuz.

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.