Ana sayfa Uzay Dünya ile Güneşin Arasından Merkür Geçecek!

Dünya ile Güneşin Arasından Merkür Geçecek!

PAYLAŞ

Güneş tutulmalarını vs. bilenler bilir. Bu olaylara karşı biraz daha alışığız. Ancak bugün, Merkür, Dünya ile Güneşin Arasından Merkür Geçecek! işte detaylar.

Neredeyse her 100 yılda, toplam da 10 ile 15 arası gerçekleşen Dünya ile Güneş arasından Merkür geçmesi olayı, Nasa tarafından ülke ülke ayrıldı. Nasa ülkelerin saatlerine göre bu durumu takip etmek gerektiğini vurguluyor. Ayrıca bu durum hakkında bir kaç öneri de bulunuyor. Bu zamana kadar ay ve güneş tutulmaları konusunda Nasa tarafından bir çok kez uyarıldık, saati saatine tutulmalar gerçekleşti.

Dünya ile Güneşin Arasından Merkür Geçecek!

Uzayda gerçekleşen olayların Dünya’dan izlenilmesi, oldukça keyif verici oluyor. Tüm bunların yanında aynı zamanda uzay bilimleri arasında en dikkat çeken olaylar ise uzun süreler sonrasında gerçekleşenler. Geçtiğimiz günler de Nasa’nın resmi olarak duyurması sonrasında Dünya ile Güneşin Arasından Merkür geçecek hakkında bilgiler internette yer aldı. Ülkemizde 12:12-12:15 gibi görüleceği söylenen bu durum, 100 yıl aralıklarla toplamda 12 ila 15 defa gerçekleşiyor. Aslına bakarsanız bu yüzden bir hayli dikkat çekiyor. Nasa’nın verdiği bilgilere bakılırsa, ülkemizde net bir şekilde Merkür’ü de görebileceğiz.

Verilen saatler de dikkatli bir şekilde gözlem yapılabileceği de verilen bilgiler arasında. Aynı zamanda gerçekleşecek olan bu olayı takip etmek için de oldukça dikkat etmelisiniz. Normalde güneş tutulmalarında vs. eski disketlerin siyah tarafını kopararak gözlemler de bulunabiliyorduk. Ancak uzmanlar, bugün için ciddi uyarılarda bulundu. Çünkü gerçekleşecek olayı izlemek isterseniz, güneş gözlüğü ya da korunma gözlükleri dahi yeterli olmayabilir. Güneşe direkt bakmaktan kaçınmalısınız. Aksi takdirde, görme yetisinin kaybolacağı söyleniyor. 

Merkür Geçişi Canlı Olarak İzleyin!

Nasa Youtube kanalı aracılığıyla canlı yayın yapacak. Ancak canlı izlemek için tek adres Nasa değil. Nasa’nın yanı sıra Ankara üniversitesi Kreiken Rasathanesi tarafından açılan bir sayfaya giriş yaparakta Merkür geçişini canlı olarak izlemek mümkün. Tamamen türkçe içeriğin yer aldığı sayfaya ulaşmak için şuradaki bağlantıya tıklayabilir, Merkür geçişini zamanı geldiğinde canlı olarak izleyebilirsiniz.

Ankara Üniversitesinin yayını 13:30’da başlayacak. Zaten internet sitesinde yer alan sayaçı takip ederseniz, Dünya ile Güneşin Arasından Merkür geçmesi olayına kalan zamanı da canlı olarak görebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.